Ивинела Самуилова е един от популярните и обичани, съвременни, български автори. От дебютния ѝ роман „Животът може да е чудо“ до последния, „От върха на перото“, авторката утвърждава веруюто си, че човек няма нужда от поучения, а от вдъхновение за живота.
Тази вечер, от 18.00 часа, в Епископска базилика на Филипопол е премиерата на новата ѝ книга "От върха на перото".
Романът „От върха на перото“, освен че отправя вдъхновяващо послание, ни напомня деликатно за отговорността към нашите деца, отвеждайки ни до най-дълбокия източник на личната ни и национална жизнеспособност.
Познатата на читателите, главна героиня, от книгите „Бабо, разкажи ми спомен“ и „Тъй рече баба Ега“, посещава любимия си Търновград. Целта ѝ е да разгледа стенописите в Арбанашките църкви заради материал за светостта, върху който работи. Но, когато случайно попада на обява за уроци по калиграфия, тя решава да пооправи и почерка си. Срещата ѝ с възрастния калиграф Владимир, обаче, се оказва начало на неподозирано, по своята дълбочина, духовно пътешествие. Краснописанието не само ще възроди душата ѝ, но и ще я отведе при тайната на старобългарската книга. А, физиката и метафизиката се оказват една и съща страна на битието, в което пребивава човекът, копнеещ да осмисли земния си живот, да го извая красиво, да го изпълни с добро и радост.
„Тази идея за калиграфското изкуство ми даде една много широка платформа, от която да развия историята си. Понеже в нея се включват всички тези идеи, за които говоря. Има я и красотата, има го и преобразяването, защото както казва един от героите, не само човек изписва буквата, а и буквата изписва човека. Ние сме свързани със словото по един много по-съкровен и дълбок начин, отколкото си представяме в ежедневието или използваме. Писането, краснописанието разкрива едни неочаквани аспекти и възможности за развитието на човека, като личност, изследване на неговия потенциал, за подреждане на неговия вътрешен свят така, както калиграфите подреждали чрез буквите словото и както за тях то е било свещено занимание. То е било небесно занимание, защото в крайна сметка словото е самият Бог. Езикът е огледало както на народа, така и на отделната личност. Почеркът е една кардиограма на човека, а отношението към езика е кардиограма на времето, в което живеем“, казва Ивинела Самуилова.
На представянето на книгата, тази вечер, ще присъства и Антоанета Кисьова, калиграф и иконограф от Пловдив, вдъхновила писателката да развие идеята за това как човек може да живее живота си по-красиво и със стремеж към съвършенство. Тя ще демонстрира изкуството на калиграфията, за всички присъстващи на представянето.
За новата си книга, писателката Ивинела Самуилова, разказва в предаването „Вход свободен“.
Чуйте, в прикачения файл.
Мъдрост, остроумие, хумор - това са пословиците и поговорките. Няма как да отречем, пребогати сме на тези народни изречения. Та как ни рисуват? И защо след като сме достигнали до такава мъдрост, че "Кладенец не се комае, когато ожаднееш", месец след мезец, година след година, век след век - все това правим. С проф. Мария Шнитер се питаме народът..
Виртуозният пианист Михаил Плетньов представя два концерта на Шопен тази вечер в Дома на културата „Борис Христов“. Заедно с него на сцената излиза и оркестъра на Опера Пловдив. Диригент ще бъде Диан Чобанов. Михаил Плетньов е направил промени по оркестрацията на Шопен.
На 2 май Българската православна църква почита паметта на Св. цар Борис - Михаил - Покръстител на българите. На 2 май през 907 година умира цар Борис Покръстител, един от най-великите български царе. Той е наречен равноапостолен светец. Пловдивският митрополит Николай ще възглави архиерейска света литургия в храм "Св. цар Борис-Михаил" в град..
Премиера на книгата „Архив на Райчо Николов в Регионален исторически музей – Пловдив“ от доц. д-р Видин Сукарев ще се състои тази вечер в Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. За автора и неговия труд ще говори д-р Петко Георгиев. За автора: Видин Сукарев е роден в Пловдив на 13 май 1977 г. Завършва специалност „История“ във..
Премиера на новата си книга „Лично“ ще направи тази вечер писателят Илия Михайлов в Дружеството на пловдивските писатели. Редактор на книгата с импресии и стихотворения е Стоян Терзиев, който ще бъде и модератор на срещата. „Първото ми впечатление за този автор е неговата искреност – без всякакъв оттенък за плахост от това рисковано..