Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят изложба за живота на Ататюрк в България

Документална изложба „Дните на Мустафа Кемал Ататюрк в София (27 октомври 1913 - 02 февруари 1915) ще бъде открита във фоайето на Общински съвет Пловдив. 

Експозицията е резултат от съвместната работа на държавните архиви на Турция и България със съдействието на Посолството на Република Турция у нас и представя краткия, но наситен със срещи и впечатления период, когато Ататюрк е военен аташе в София.

В страната ни той пристига години преди да оглави парламента на новата Република Турция през 1920 г. и месеци след като страната му се включва в Първата световна война. През 1934 г. големият държавник и приятел на България е номиниран от гръцкия премиер Елефтериос Венизелос за Нобелова награда за мир – за изключителните му заслуги в опазването на мира на Балканите и Близкия Изток.

Изложбата е показвана в София, Плевен и Шумен. Събитието е част от честванията по повод 100 години от създаването на Турската република. При откриването на изложбата ще прозвучи и концертно изпълнение на любимите песни на Ататюрк.

Малцина са българите, които знаят, че до края на живота си Ататюрк остава верен приятел на България - разказват организаторите на изложбата. 

Ето какво казва той за страната ни на 22 октомври 1931 г. в интервю за българския вестник „Утро”:

Няма да забравя приятните моменти, които съм преживял в България. Бил съм и винаги ще бъда приятел на българския народ. Обичам го безрезервно още от детството. В Солун съм другарувал през всичкото време само с българи. Всяко българско нещастие ми причинява невъобразима болка. Винаги съм правил всичко възможно да помогна на България. Турция и България трябва да бъдат приятели. Който е против България, той е и против Турция.”

**

През лятото на 1914 г. османското правителство наема за нуждите на легацията си в София една от най-представителните сгради в столицата. През 1916 г. купува същата и днес тя се ползва за резиденция на турския посланик в България. В нея има „Кабинет на Ататюрк“.

**

“След Балканската война заминах в качеството ми на военен аташе за София, където останах около година. С българите успях да вляза в близко съприкосновение и установих връзки, наподобяващи тези между членовете на едно и също семейство. Тези връзки оставиха в моята памет трайни спомени. Опознаването ми с българите увеличи моите симпатии към тях. Естествено, в отговор на чувствата и признателността, които засвидетелствах към техния народ, българските кръгове ме посрещнаха със същата непринуденост. Оттогава до днес причините и значението на тази истинска братска близост придобиха особена яснота. Няма съмнение, че между турци и българи са съществували в миналото поводи за раздори, особено в областта на езика и вярата. Обаче днес на тези поводи, които почиват на отживели вече и остарели политически течения, нито турците, нито българите не вярвам вече да отдават значение. Моят съвет към вас е. Идете в България. Вие ще обикнете българите.”

Кемал Ататюрк пред в-к Джумхуриет, 1930 г

**

Нам ни е нужен един приятелски народ на Балканите.

Българският народ географски, политически и икономически най-добре отговаря на нашите нужди.

Една дружба между двата народа ще направи вас и нас по-силни и по-независими.

Турция и България трябва да бъдат приятели. Който е против България, той е и против Турция.

Мустафа Кемал Ататюрк


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Две катастрофи на АМ "Тракия" изнервиха колони от пътуващи

Две верижни катастрофи с общо 10 автомобила предизвикаха километрични задръствания в пловдивския участък на автомагистрала "Тракия" този следобед. За щастие, при инцидентите няма пострадали.  Катастрофите са станали  през един  час на километър разстояние един от друг, в района на село Манолско Конаре.  В първия инцидент, произтекъл край 144 км. на..

публикувано на 18.04.25 в 17:22

На Разпети петък християни извиха опашка в храм "Света Марина"

Дълга опашка от християни се изви в Пловдив, за да минат под плащеницата в храма "Света Марина" на Велики петък. Традицията е да се премине под масата, като по този начин изразяваме нашата вяра, казват пловдивчани. Те са в храма с молитва за здраве, благословение на тях и семействата им. Много семейства бяха дошли с техните деца. Те търпеливо..

обновено на 18.04.25 в 13:07

Стотици вярващи изпълниха храмовете в Пазарджик

Всички храмове в Пазарджик, с песнопения изнесоха плащеницата на Христос, преди богослужението Царски часове и Вечерната служба.  В средата на църквите бе издигнат символичния гроб на Божия син.  Пред храмовете се образуваха опашки от хора, с желание да се поклонят пред саможертвата на Христос в името на Спасението на човеците.  В църквите бяха..

публикувано на 18.04.25 в 13:07

Очакват се валежи и леко захлаждане на времето

Жълт код за значителни валежи е обявен за шест области у нас - Пловдив, София-град, София-област, Ловеч, Враца и Монтана.  Преди обяд над западните и централните райони облачността ще се разкъса и намалее. След обяд там ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд с гръмотевици.  По-значителни..

обновено на 18.04.25 в 12:10

Днес е разпети петък, най-скръбният ден за християните

Днешният Велики, или Разпети петък, от Страстната седмица, е най-скръбният ден за християните. В него си припомняме за страданията, съденето, за разпъването на кръста, за смъртта и погребението на Иисус Христос.  Днес е и строг пост. Християните се покланят на плащаницата с изобразеното тяло на Иисус Христос и я обсипват с цветя. Вечерта се извършва и..

обновено на 18.04.25 в 10:44