Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предизвикателството да живеем според принципите си

| обновено на 19.11.23 в 11:38

Златно сечение, известно още като златна пропорция, златен коефициент или божествена пропорция, е ирационално число в математиката, което изразява отношение на части, за които по-голямата част се отнася към по-малката така, както цялото към по-голямата. То се отбелязва с гръцката буква φ и има стойност приблизително равна на 1,618.

Златното сечение е не само математическо понятие, но е символ за красота, хармония и съвършенство в изкуството, науката и природата. Терминът „златно сечение“ е въведен от Леонардо да Винчи като пропорция за „идеалното човешко тяло“. То е било познато на египтяните и древните гърци още в античността.

За съвременните му измерения и разбиране, и за начините да го използваме по възможно най-практичния и полезен начин в ежедневието, има направени много анализи. Но, възможно ли е да се живее в „златно сечение“ или това е само игра на думи, терминология, прилягаща на формите в природата и изкуството, но в ежедневието е само добро пожелание?

„Изхождайки от седемте основни закона на сугестопедията и начинът, по който те правят възможно лекото и приятно усвояване на всяка една изучавана материя в учебна среда, откривам, че всичко това, което правя в учебната зала, би могло да направи и останалата част от живота ми много по-приятна, забавна и светла. Важно е да имаме основни принципи, на които да вярваме или всеобщи закони, на които да се опрем. Но, още по-важно и не съвсем лесно се оказва да живеем според тях, да откриваме дали ни помагат или пречат, дали помагат на близките ни, във взаимоотношенията ни, в работата ни или просто съществуват като един недостижим идеал“, казва Ирена Младенова.

Ирена Младенова е сугестопедагог, учител по душа и сърце, магистър по „Предучилищна педагогика“ и „Философия“. Тя искрено вярва в неограничените възможности на човека, търсещ и прилагащ на практика всичко това, което прави ученето забавно, приятно и увлекателно. За нея животът е едно безкрайно пътешествие към нас самите и споделянето му с близки същества. В момента, тя е редовен докторант в Институт по философия и социология при БАН. 

Като сугестопедагог и човек, който добре познава седемте закона на сугестопедията, тя ни разкрива, че златното сечение е един от законите в сугестопедията. То изразява шестия закон в сугестопедията.

„Първите закони до шести са любов, свобода, убеденост на преподавателя, че нещо необикновено се случва, многократно увеличен учебен материал. След това имаме пети закон, който гласи – цяло, част, част, цяло или частта чрез цялото и в шести закон, вече, идва златната пропорция, която въвежда хармония във всичко. Седмият  закон е свързан с естетиката и класическото изкуство. Това са седемте закона на сугестопедията и всъщност по време на моята практика, аз разбирах как всичко това работи единно и хармонично в учебна среда, и започнах да си мисля...Добре, ако в учебна среда всичко това става толкова леко и приятно, е ли възможно да се случва и в живота? Една хармонизирана среда, винаги, е подкрепяща и вдъхновяваща за хората. Аз не казвам, че непрекъснато трябва да живеем на гребена на вълната, но като цяло е добре да си подсигуряваме такива моменти, в които да се чувстваме хармонизирани. И да, възможно е да живеем според собствените си принципи, хармонично, но това си е сериозна работа. 

Първо, човек е добре да започне малко да се наблюдава, защото учебната среда, все пак, е защитена среда и да вярва в тази методика. Това, което е в трети закон, преподавателят вярва, че нещо необикновено се случва, това представяте ли си да го изнесем навън, в света? Много е хубаво, но в същото време е малко смущаващо, когато хората наоколо те виждат, че ти непрекъснато вярваш в някакви чудеса. Можем да не го изразяваме толкова явно всеки път. Това е начинът, по който децата гледат на света. В цялостната система на сугестопедията се разчита изключително на инфантилизацията, но не говорим за инфантилизацията, като психологическо изкривяване, да речем, а говорим за това ученикът да се довери на процеса, на преподавателя и той самият да вярва. Това е един бумеранг. Така, че когато излизаме навън, законите започват да действат по различен начин, защото имаме влияние на много различни фактори“, разказва Ирена Младенова.

Още от разговора с Ирена Младенова, за златното сечение или предизвикателството да живеем според принципите си, чуйте в прикачения файл.

Ирена Младенова е гост в неделния „Шейкър“.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Финалът за Суперкупата ще е на стадион "Христо Ботев" на 3 юли

Финалът за Суперкупата на България между шампиона Лудогорец и носителя на купата Ботев Пд  ще се проведе на 3 юли, сряда на стадиона на канарчетата в Пловдив. Двата отбора са дали принципно съгласие пред Спортно-техническата комисия към БФС сблъсъкът за трофея да се изиграе седмица преди старта на участието им в евротурнирите. От Разград пък са приели и..

публикувано на 17.05.24 в 18:02

Първа аула не побра желаещите да видят Стефка и Глушков

Легендарната ни лекоатлетка и президент на БОК Стефка Костадинова и служебният министър на спорта и легенда на баскетбола Георги Глушков станаха важна част от честването на Деня на спорта в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Първа аула в новата сграда се оказа твърде малка за тълпящите се студденти, които искаха да видят и да чуят..

публикувано на 17.05.24 в 15:09

MOVE WEEK 2024 предстои в края на май

В периода 27 май - 2 юни в Пловдив и на територията на цялата страна ще се проведе 13-о издание на Европейската седмица на движението и спорта, разпознаваемо като MOVE Wеек. Активната седмица е ежегодно събитие и част от кампанията NowWeMOVE, която има цел да промотира ползите от физическата активност и да повиши информираността относно опасностите,..

публикувано на 17.05.24 в 13:43

Шествие с Купата от стадион "Христо Ботев" до общината

Пред многохилядна публика тимът на футболен клуб „Ботев“ показа четвъртата Купа на България от балкона на Община Пловдив. Точно в 19,12 часа – годината на създаване на отбора, многобройните привърженици, събрани на площад „Стефан Стамболов“ аплодираха бурно традиционното вдигане на трофея от победителите. Пищна заря, на моменти заглушавана..

обновено на 16.05.24 в 22:22

Габриела Петрова спечели тройния скок на "Самарско знаме"

Габриела Петрова постигна най-добрия си резултат в тройния скок на открито от 3 години насам. Лекоатлетката на Локомотив  (Пловдив) победи на турнира "Самарско знаме" с 14.19 м, въпреки студеното време в Стара Загора. Възпитаничката на Атанас Атанасов регистрира четири успешни опита, всички над 14 м. Това бе своеобразно завръщане за Петрова, която е..

публикувано на 16.05.24 в 18:10