Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МФ разпределя 1 млрд. лв за общините съмнително бързо

"Недопустим ултиматум" така народният представител от "БСП за България" Манол Генов определи писмата на МФ до общините, в които на местните влати се дава срок от няколко часа, за да представят проектите си капиталови разходи. Това стана и повод депутатите на левицата да поискат изслушване на министър Асен Василев.

Десетки кметове са подали сигнали за невъзможната ситуация, в която ги постават - да реагират от обяд до края на работния ден.

Това е пълна административна некомпетентност от страна на финансовото министерство, казва Манол Генов. По думите му по този начин българските кметове се били унизени. Тази прибързаност е изключително съмнителна, а се носят и информации, че някои кметове на определени политически сили са имали предварителна информация, за да се подготвят преди това.

Ще е много лошо ако едни бъдат приоритетн офинансирани, да други да бъдат ощетени, смята депутатът, който е член на Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление.

По това перо в проекта за бюджет са предвидени около 1 милиард лева, уточни Манол Генов.

Настояваме за прозрачност и равнопоставеност при изразходването им и за възможност кметовете да заявят това, което искат, на това имат като определини лимити. Още повече, че приоритетите могат да се променят и кметовете трябва да могат да ползват средствата за капиталови разходи за други належащи нужди, ако няма възможност да бъдат усвоени.

Манол Генов прогнозира, че бюджет 2024 ще бъде значетлон коригиран и в приходната, ив разходната си част от това, което предлага Асен Василев.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Веселин Стойнев, журналист

Политическото „сваряване на жабата“ върви по план

Бурята в чаша вода, започнала с данни за мащабен купен вот на извънредните избори за съветници в Пазарджик и лошия резултат за ГЕРБ, е на път да приключи с относително малка изкупителна жертва - оставката на шефа на Областната дирекция на МВР в Пазарджик. Предстои да се види дали ще има преформатиране на изпълнителната власт, анонсирано от лидера на..

публикувано на 17.10.25 в 16:58

Управляващите на РСМ ги има заради антибългарската политика

Днешното правителство на Северна Македония и всички предишни правителства съществуват заради една основна цел - да провеждат антибългарска политика. Това коментира доц. Спас Ташев, съпредседател на Сдружение потомци на бежанци и преселници от РСМ.   Коментарът му е по повод все така продължаващата неотстъпчивост за включването на..

публикувано на 17.10.25 в 16:48

"Добро утро, ден!" с адвокат Станислав Станев

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ наш гост е адвокат Станислав Станев – юрист с дългогодишен опит и активна обществена позиция.  И още - габровец по рождение, пловдивчанин по избор и човек с разнообразни интереси. Той е доктор по международно право, с дълбок интерес към историята и живота на българите извън пределите на страната. Като..

обновено на 17.10.25 в 16:43

Предсрочни избори няма да има преди пролетта

Няма да има разпад на сегашното управляващо мнозинство, няма и да има предсрочни избори, но вероятно ще има преформатиране на правителството. Ако има извънреден вот той ще или напролет, или през есента, когато са президентските избори. Това коментира политологът и университетски преподавател доцент Иво Инждов  след резултатите от частичните..

публикувано на 17.10.25 в 10:57
Проф. д-р Радост Асенова

Европейски форум в Пловдив за бъдещето на общата медицина

В Пловдив се провежда 101-та среща на Европейската мрежа за проучвания на общата медицинска практика. В нея участват общопрактикуващи лекари от 31 държави. Домакини на престижното събитие са Медицинският университет, Сдружението на обучителите и изследователи в България по обща медицина и регионаната колегия на Българския лекарски съюз. Темата на..

публикувано на 17.10.25 в 10:57