15-ото издание на фестивала „Дефиле на младото вино“ ще се проведе от 24 до 26 ноември в Стария Пловдив. Във форума ще участват 50 винопроизводители и 17 производители на храни от цялата страна.
Дегустациите на вино от реколта 2023-та ще се осъществяват в 19 локации в Стария град – възрожденски къщи, ресторанти, музеи и галерии. Сред тях са обновените къщи „Стамболян“, „Павлити“ и „Нишанян“.
Фестивалната програма започва с Дионисиево шествие от площад „Стефан Стамболов“ до ул. „Съборна“ в Стария град до бариерата, където официално ще се открие форума. В ролята на бога на виното Дионис ще се въплъти актьор от Пловдивската опера, чието име засега се пази в тайна. Дефилето ще водят танцьорите от Фолклорен ансамбъл „Тракия“.
На откриването ще бъде отворена първата бъчва с вино от новата реколта, като тази година томболата отреди това де е Винарската изба „Козя грамада“, която се намира край хисарското село Мътеница.
Винолюбителите ще могат да опитат над 300 вида вина – бели, червени и розе, както и десетки деликатеси. 5-членна комисия от Университета по хранителни технологии ще определи победителите сред винопроизводителите в различните категории. Първенецът ще бъде отличен със статуетка „Златен Дионис“.
В съпътстващата програма на феста са „Игрите и виното за необвързани“, както и концерт на „Бистришките баби и внучки“, които ще изнесат концерт в събота от 13 часа в къща „Иван Черноземки“.
Миналата година 3-дневният фестивал „Дефиле на младото вино“ е имал 25 000 посетители – сочат данните за предишното издание. Това прави проявата истинско туристическо събитие, което се радва на интерес както на пловдивчани, така и на гостите на града.
Движението, престоят и паркирането на автомобили по ул. „Съборна“ при кръстовището с ул. „Митрополит Паисий“ в Стария град се ограничават на 24 ноември (петък) от 13:30 до 14:30 часа, съобщават от общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта”.
Причина за временната организация е официалното откриване на 15-ото издание на „Дефиле на младото вино”.
Подробности, както и програмата на 3-дневния есенен фестивал, са публикувани в сайта на общината.
Пловдивчанин бе заснет да шофира в насрещното движение по моста на Марица до УХТ в посока гарата. Не е ясно откъде Маздата с пловдивска регистрация се е включила в платното, което отива към Кършияка, но от видеото, публикувано в социалните мрежи се вижда, че колата се включва в движението на кръстовището на "Шести септември" и "Васил Априлов"...
Със заповед на министъра на вътрешните работи на длъжност началник на РУ-Стамболийски временно е преназначен гл. инспектор Тодор Парушев. Припомням, че преди месец началникът на Районното в Стамболийски Венелин Костов беше преназначен за шеф на РУ-Шабла. Той замени на поста Ангел Керпиев, освободен няколко месеца след убийството на 24-годишния Димитър..
Споразумение за изграждане на Завод за барут и боеприпаси подписаха днес в Министерския съвет германското дружество Райнметал и ВМЗ-Сопот. Инвестицията е за над 1 милиард евро и ще бъде най- голямото индустриално предприятие у нас. Ще бъдат разкрити 1000 работни места. Очаква се новият завод да бъде изграден в следващите 14 месеца. Договорът..
Апелативен съд - София измени от домашен арест в парична гаранция мярката на бившия директор на териториалната дирекция на Агенция „Митници“ в Пловдив Мирослав Беляшки. Беляшки беше задържан в края на април при специализирана полицейска операция. Той бе два месеца в ареста, като през юли съдът уважи молбата му за изменение на наложената мярка за..
Пловдивският апелативен съд отложи за 4 ноември делото, образувано по жалба на кмета на община Минерални бани Мюмюн Искендер срещу отстраняването му от длъжност от Окръжния съд в Хасково. Отлагането бе заради отсъствието на адвоката на Искендер Димитър Георгиев заради заболяване. Съдът наложи глоба на юриста в размер на 1000 лева. Пред..