Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в КТ за работа от вкъщи са с огромни недостатъци

Георги Вулджев
Снимка: Стопкадър, bTV

Ще  доведат ли промените до популяризиране на на хоум офиса или напротив – ще ограничат гъвкавоста на трудовия процес? Труден ли е пътят за намиране на пресечна точка между интересите на работодатели и служители? Темата в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив коментира  икономистът от Експертен клуб за икономика и политика Георги Вулджев.

"Изглежда, че ще е трудно. Като цяло тенденцията по света се разшири след Ковид пандемията и особено, що се касае до офисна работа, все по-често работодателите да предлагат такъв тип гъвкави работни опции. Затова е добре законодателната рамка да бъде обновена в това отношение, да се отчетат тези промени на пазара на труда", каза Вулджев. 

По думите му това, което се предлага, има някои огромни недостатъци и ще създаде проблеми на работещите хора. 

"В една част от тези промени се предлага ясно да се урегулират почивките, работното и неработно време от къщи, т.е. да не може работодателят, да те тормози в 21:00 ч. вечерта, когато си в извънработно време да ти звъни и т.н. Но мисля, че те повечето хора се разбират с работодателите си тези неща да не се случват и ако работодателят ти е адекватен, той по принцип няма да прави такива неща, а ако не е, просто ще го смениш. Не виждам държавата как би могла да регулира лесно това. Но големият проблем още, когато се повдигна този въпрос, беше да се дефинира ясно в трудовия договор къде и какво ти е работното място", коментира икономистът. 

Той припомни, че законодателните промени целят да дефинират къде е работното място на работника вкъщи, за да се елиминира отговорността за работодателя от трудови злополуки, които се случват на работника вкъщи. Вулджев определи като глупаво, ако при смяна на описаното работно място вкъщи се налага да сеподписва нов трудов договор, защото основното предимство на работата вкъщи е, че е гъвкава. По думите му хората търсят работни места с такива опции, защото искат да са по-гъвкави от гледна точка на това къде работят и да не са фиксирани на едно място вкъщи. 

Според икономиста не е лоша идея при промените в бюджета предварително да се определят някакви пари от капиталовата програма за общински проекти, което той определи като стъпка в правилната посока. 

"Големият проблем с общинското финансиране в България е, че е изцяло зависимо от държавата, защото общините разполагат с много малко ресурси. И това е един дисбаланс в данъчната система, че местните данъци, приходите, които имат от данъци общините, са нищожни и това е нещо, за което от отдавна се говори, че трябва да се промени. Не е добре, че общините са зависими от централния бюджет, защото правителството няма как да е наясно със специфичните нужди във всяка една община в страната, това е работа на местната власт. Затова кабинетът не може толкова ефективно да изразходва ресурс за някакви местни инвестиции, колкото може конкретната община. 

Аз съм привърженик на идеята да се реформира данъчната система и да се промени този баланс, включително чрез децентрализиране на данъка върху дохода (ДОД) и част от парите, които държавата събира от ДОД да остава в съответните общини. Сега това, което се предлага не е лошо, но бих искал да видя повече промени към фискална децентрализация и това, което предлага правителството е малко по-прозрачен механизъм за преразпределяне на пари от централния бюджет към общините", подчерта Георги Вулджев. 

"Не се съмнявам, че Асен Василев има проблем с тази идея, защото той като цяло е много властен финансов министър. Не съм напълно съгласен с доводите му. Цялата работа е, че Асен Василев и неговият екип предпочитат да контролират изцяло финансите в страната", заяви Василев. 

Според него самият бюждет до известна степен си противоречи, защото приходите от ДДС, които са заложени в бюджета, са почти два пъти по-високи от очаквания ръст на номиналния Брутен вътрешен продукт (БВП) в страната, т.е. правителството очаква приходите от ДДС да растат два пъти по-бързо от икономиката, което няма как да стане чисто икономически. 

По отношение на минималната работна заплата, която предстои да стане 933 лв., икономистът посочи, че тя твърде много се е увеличила през последните години и предложи, ако ще се увеличава толкова много, то да е само за София, където средната заплата е много по-висока от тази в страната, за да се реформира системата по някакъв начин и да има диференциация.

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25