Изложбата „Открехване“, която се открива днес в 10.00 часа, е проект на пловдивската Фондация ПРО ЛИБРИС, финансиран по програма „Социално ангажирани изкуства“ на Национален фонд „Култура“.
12 творци с 13 впечатляващи плаката на тема домашно насилие и QR код с информация за възможностите за реакция през следващите месеци ще се представят в различни точки на Пловдив.
Основни цели на проекта са да заостри общественото внимание към проблема с домашното насилие, да подпомогне психологически неговите жертви, да улесни достъпа им до информация за това какво и как могат да направят. Всяко насилие е еднакво ужасно, всеки случай на домашно насилие е ужасен по свой начин.
"Целта ни е да провокираме сред младите хора граждански интерес, и то в социално отношение. Да могат да се запознаят с този сериозен проблем с изразните средства на изкуството. Считаме, че това е подходящ начин да се навлезе в тази крехка и не толкова социално ангажирана тема, която болезнено се проявява чрез случаите на агресия", каза в предаването "Точно днес" доц. Александър Гьошев, ръководител на катедра „Дизайн“ в АМТИИ-Пловдив.
Домашното насилие е болезнена обществена и лична тема – годишно около 25 на сто от българите, мъже и жени, са негови жертви. И това е само върхът айсберга. Проблемът е голям и труден за решаване. По различни съображения, жертвите избягват да говорят за ужаса, загнезден в най-интимната част от живота им. Често те не знаят, че могат да получат помощ. Пък и възможностите за това, особено в объркани и относително бедни общества като българското, са малко, а пътищата до тях – стръмни.

Пловдивският драматичен театър започва реализацията на проекта „Видео съдържание за интерактивна платформа“. Той е сред 24-те културни проекта, които ще се реализират в Пловдив до февруари 2026 година със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост. Зад проекта на Драматичен театър – Пловдив, стоят директорът Сюзанна..
Среща разговор с младата поетеса Катерина Василева ще се състои в клуб "Петното на Роршах" от 19 часа тази вечер. Ще стане дума за силата на отделния човек, за големите несправедливости и малките ни победи, за умението ни да се отстояваме и да устояваме. Модератор на срещата е писателката Ина Иванова. Инициативата е на Литературния фестивал..
На 25 ноември Българската православна църква отдава почит на Свети Климент Охридски. Той е средновековен учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Предполага се, че Климент е българин, роден в Югозападна Македония. Данните за живота му преди неговата дейност..
Четири читалища в Пловдив стартират реализацията на проект за създаване на модерен Дигитален клуб, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, подкрепен от Европейската комисия. Това са читалище „Шалом Алейхем – 1945“, НЧ"Алеко Константинов", НЧ"Младост" и НЧ"Антим Първи". Проектът е на стойност 52 000 лв за всяко..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 22. 11. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Захари Карабашлие Последният ловец на делфини. 320 стр., ок.6А, Сиела, 2025. Дан Браун. Тайната на тайните. 658 стр. ок.10А, Бард, 2025. Тома Шлесер. Очите на Мона. 480 стр., 6А, Колибри, 2025...