Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Населението на България пада под 5 млн. души до 2040 г.

Снимка: БГНЕС

Населението на страната ни пада под 5 милиона души до 2040 г., което е с 50 години по-рано спрямо прогнозите на НСИ. Приблизително една пета от населените места у нас пък ще се обезлюдят.  Това сочат прогнозите на проф. Надежда Илиева, ръководител Секция “Икономическа и социална география” към БАН.

Според нея най-засегнати от процеса на обезлюдяване ще са Централна старопланинска област, Краището с приграничните северозападни и западни райони, Средногорието.

„Населението все повече ще застарява, т.е. темповете на намаление ще бъдат още по-високи“, отбеляза Илиева.

Като ефективна мярка за обръщане на негативната тенденция проф. Илиева посочва осигуряване на повече финансиране за бездетните семейства. Освен това инвитро процедурите да бъдат държавна, а не общинска политика. За борба с демографската криза трябва да се гледа и за връщане на емигрантите в страната, както и промяна на ценностната система на населението.

„Действително един от основните фактори за повишаване на раждаемостта е икономическата и финансова стабилност. Не трябва да пренебрегваме, че раждаемостта е свързана с промяната на ценностните нагласи на семейството.

Тези проблеми, които се наблюдават в България са идентични с развитите държави. Може да сме най-бедната държава в ЕС, но принадлежим към ЕС и се причисляваме към част развитите държави“, обясни проф. Илиева и добави, че мерките на Виктор Орбан за повишаване на раждаемостта са дали краткосрочен ефект, но не се наблюдава трайна тенденция.

Подчерта още, че политиците не обръщат внимание на тези изследванията и не се добиват до тях с цел предприемане на ефективни мерки. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българската аристокрация е не по-малко бляскава от западната

Днес е премиерата в столицата на книгата "Аристокрацията на Второто българско царство" от проф. Николай Овчаров. От издателството са написали за това изследване, че "аристокрацията на България по време на Второто българско царство е била не по-малко бляскава и горда от великолепните благородници – херцози, графове и барони на..

публикувано на 15.04.25 в 17:05

Хората трябва да повярват в мисията ни - работещ зоопарк

Първо информационно събитие под надслов "Зоопарк Пловдив – мечти и реалности за бъдещето"  ще представи информация за бъдещето на  зоологическата градина и  с него започват поредица от активности, които съчетават забавление и образование в природна среда. Основната част от програмата включва образователна лекция, посветена на програмата за..

публикувано на 15.04.25 в 16:45

Работодателите се научиха, че трябва да задържат кадрите си

Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) представи най-новото си национално изследване, което разкрива ключови тенденции на пазара на труда за периода април – септември 2025 г. Проучването обхваща 1078 компании от 12 сектора за периода април - септември 2025 г. Макар че наемането на нови служители не спира, българските работодатели стават..

публикувано на 15.04.25 в 16:14

МВР, АПИ и общините да изготвят стратегия за пътната безопасност

МВР ще купи и ще пусне в трафика необозначени полицейски автомобили, които да спират шофьори за проверка. Така полицаи с цивилни коли ще контролират агресивните шофьори и такива, които нарушават Закона за движение по пътищата.  Ще се даде възможност шофьорите да плащат глобите на пътя, веднага след установяване на нарушението. Това обяви..

публикувано на 15.04.25 в 14:25

Седем аргумента защо не трябва да се връщаме в "езиковото гето"

Борис Петров е старши учител по  английски език в  Езикова гимназия „Пловдив“. Провокиран от намерението за "преосмисляне" на досегашната приоритетна роля на чуждоезиковото обучение и засилване на това по природни науки и математика, което се лансира от министъра на образованието, той изпрати до МОН писмо, в което аргументира защо това не трябва да..

публикувано на 15.04.25 в 11:41