"Политиците няма какво да кажат и когато прибягват към метафори, това означава, че не могат да се изразят ясно и точно. Търсят оригиналност, която да пасне на една част от обществото. Една част от обществото ще разбере за какво става дума, а другата просто ще мучи. Тя не разбира от метафори, а само от преки внушения и затова често политиците, особено двамата от ГЕРБ и ДПС, си играят с нервите на хората. Не им говорят с фльонги, а ги блъскат с понятия, които разбират". Това заяви писателят Румен Леонидов.
По думите му, културата в управлението е отражение на българската действителност, на нашата зрелост. След 15 години живот с всички упреци на предишното управление - на ГЕРБ, една голяма част от нашите сънародници, с купен или некупен или корпоративен вот, или пък убедени, гласуват за тази партия.
"А друга част от обществото гласува за новото, представено от едни млади хора. И... се получи патова ситуация, в която изхарчихме много пари, а не се получи друго. И ако не беше войната в Украйна, нямаше да има и правителство".
Леонидов подчерта още, че всекидневните публични сътресения са по-скоро сензационни, но медиите очакват да се развихрят като новини, които на следващия ден обаче отпадат. Това изнервя и отчайва голяма част от общество.
Двете големи коалиции се пазят едни от други и изпитват отвращение, като не искат да седнат заедно и да решат основните неща за обществото. "Ние обаче не можем да бъдем съдници, защото ги избрахме".
"Част от хората, гласували за ПП, гледат на възможната премиерска кандидатура на Делян Пеевски скептично и се подхилкват. Другата част, гласували за ГЕРБ, са склонни, защото те ще бъдат при всички случаи съюзници в тази сглобка, ако не в следващите, в по-следващите избори. Този съюз е отдавна икономически ясен, независимо че бе леко замъглен от това, че Пеевски не беше активен години наред. Сега с мощната си фигура, подобно на Бойко Борисов, заема екрана и се счита за опростен. Прокуратурата не доказа нищо за всички, което му се приписваше - и за КТБ, и за монопол върху много неща, и за поръчките, които фирмите му получаваха с предимство години наред, а народът не го интересува. Силовата мощ на Борисов и на този младеж на фона на слабата интелигентна фигура на премиера, вдига повече масите."
Леонидов бе категоричен, че българското простолюдие обича силовите играчи.
"По това приличаме на турците - искаме да има атаман, да има здрава ръка, някои да ни хока и ако мяука, отива в кофите на историята".
Много неща обаче, независимо от непрекъснатото говорене, са останали "под повърхността на думите".
"Защо се спря говоренето за атентата срещу бившия главен прокурор, защо се спря с убийството на Трактора, след като изтече информация, че той е бил упълномощен от някого да убеди двете големи партии да седнат и ГЕРБ да отстъпи. Някой е стоял зад Трактора, нещо му е било обещано. Кой го уби и защо? По тази тема се мълчи. Какво стана с онези милиони, които се изнесоха с куфари покрай магистралите? "Прокуратурата действа" е отговорът".
Докато обаче управляващите не подпишат нормално споразумение и не започнат да се държат като мъже и зрели хора, а не - като госпожици, нещата ще бъдат същите, подчерта още Румен Леонидов.
Цялото интервю - звуковия файл:
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..