Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сули Сеферов с юбилейна изложба в галерия „Артистика“

| обновено на 05.12.23 в 14:26 | Интервю
Снимка: галерия "Артистика"

На 8 декември, художникът Сули Сеферов отбелязва своя 80 годишен юбилей, с изложба в галерия „Артистика“ - „Сули Сеферов и приятели. Юбилейна изложба“. Тодор Тодоров, Евгений Кузманов и поетесата Кети Бозукова са част от събитието. Откриването на изложбата е този петък, от 18.00 часа.

Името на Сули Сеферов започва да се чува още от първите години на самостоятелната му кариера, като художник. И до днес, той често цитира и следва сакралната фраза на своя учител проф. Илия Петров, че човек трябва „да уважава занаята“. Приказната живопис, която Сули Сеферов създава, показва отношението му към изкуството и неговата душевност.

Художникът е роден в София. Родителите му са кореняци софиянци. Завършил е Национална художествена академия в София през 1969 година, в класа на проф. Илия Петров, специалност "Живопис". През 1972 година специализира за една година в Москва, в „Суриковската художествена академия“. Участвал е във всички общи Национални изложби и в много български представяния в чужбина, в страни като Канада, Сащ, Гърция, Кувейт, Франция, Мексико, Полша, Швейцария, Япония, Англия, Югославия, Германия и други страни. Негови творби са притежание на Националната художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, Пушкинския музей в Москва, галерия „Лудвиг“ в Кьолн, почти всички галерии в България и много частни сбирки в страната и чужбина. Носител на много български и чужди награди, и отличия.

„Много често ме питат, защо от София отиваш да правиш юбилейна изложба в Пловдив?“, споделя Сули Сеферов. „Първо, защото имам доста приятели в Пловдив и заради любезната покана. Освен това, моята майка, която е родена в София, на 4 годишна възраст, заедно със семейството ѝ се преселват в Пловдив, защото нейният баща, моят дядо, е бил занаятчия и е имал работа там. Докато беше жива, тя говореше много за Пловдив. Беше влюбена в този град, защото е живяла 28 години в него. Цялото ѝ детство и младостта ѝ са преминали там. Така, че се чувствам, по някакъв начин, много близък с Пловдив и заради мои приятели, големи художници от града, които вече ги няма“, казва още Сули Сеферов.

Но, където и да пътува по света, той признава, че винаги се е чувствал балканец. Неговата привързаност към родната земя и към обикновения човек, проличават и в неговите творби.

„В моя род има представители от почти всички балкански страни. Не мога да се причисля към едни или други, за да бъда толерантен към всички казвам, че съм балканец. Знам и добродетелите на балканските народи, милосърдие, състрадание, чувството за общност, нещо характерно за нашите хора тук. Това не трябва да се губи“, категоричен е художникът.

За него, професор Ивайло Знеполски споделя: ,,Твоите картини, рисувани с рядка за нашето съвремие чувствителност припомнят на всички нас общите ни човешки корени и пречистено, като послание, ни възвръщат упованието в непреходните ценности.

Художникът Сули Сеферов е гост в предаването „Вход свободен“.

Чуйте, в прикачения файл. 


По публикацията работи: Дора Башакова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петя Доненчева открива изложба в ГХГ

Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години.  Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт  с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..

публикувано на 04.04.25 в 06:42

„Диоклецианополис – кръстопът на времето“ започва в Хисаря

Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..

публикувано на 04.04.25 в 05:39

Неда Антонова с нов роман за едно пътуване по ръба на живота

В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край.  Темата силно провокира нашата..

публикувано на 03.04.25 в 09:00

Първи фестивал на античните театри започва в Пловдив

Първият фестивал на Античните театри „EX MACHINA“ започва в Пловдив.   Осем представления на младежки и професионални артисти от България, Гърция и Италия са включени в тридневната програма на форума. Инициатор за събитието е Античен театър „Огнян Радев“.  Акценти в програмата са моноспектакълът на Леонид Йовчев „Метаморфози“ по Овидий,..

обновено на 03.04.25 в 08:37

Пловдивските художници показват пролетните "Цветове"

Дружеството на пловдивските художници открива традиционната си пролетна изложба "Цветове" тази вечер от 18 часа в зала "2019". Участие в нея взимат художници с над 100 творби от всички области на изобразителното изкуство – живопис, графика, скулптура, рисунка, дигитален печат, N форми.  Изложбата представя мащабна картина на изкуството в..

публикувано на 03.04.25 в 07:15