Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има надежда за повече пари за културата

| обновено на 06.12.23 в 10:18

След проведени разговори с министъра на финансите има положителни знаци, че в крайния вариант на бюджета, парите за сектора „Култура“ могат да бъдат променени – съобщи в интервю за Радио Пловдив депутатът от ресорната парламентарна комисия Стоян Михалев.  

По думите му, в България още не е дошъл момента, когато политиците ще разберат, че културата не е разход, а инвестиция в бъдещето. 

През цялото време на „Прехода“ това така и не се случи. Парите са хронично недостатъчни. Но и само с пари нещата няма да се случат, не и там, където няма реформи. От друга страна, България никога не е имала толкова много пари, колкото има в момента. Оказва се обаче, че не винаги  този сектор успява да усвои с проекти финансирането и така то се връща обратнообясни известният музикант и автор на легендарни  хитове, а понастоящем депутат – Стоян Михалев.

„Смятам, че в България още не е дошъл моментът, когато политиците ще разберат, че културата не е разход, а е инвестиция в бъдещето. За съжаление, в годините на прехода, това не се случваше. И някак много е трудно тази представа да бъде наложена. Тя ще дойде по естествен път, най-малкото със смяната на поколенията. Но може да се струва, че парите за култура са малко днес, спрямо обаче предишни периоди, те са много по-големи. Защото всички говорят за процент, наистина 0,4% звучи малко, но зависи каква е базата върху която се изчислява“, каза пред Радио Пловдив по повод насрочения за днес протест на културните дейци Стоян Михалев, известен певец, който сега е депутат и член на парламентарната комисия по култура и медии.

Той подчерта, че в България никога не е имало толкова много пари, колкото има в момента. Никога не е имало БВП от 200 милиарда, както е тази година, е рекорден. Миналата година от бюджета за култура са върнати 50 милиона лева, защото този сектор не е успял да ги усвои.

„Без реформи това няма как да стане, защото когато няма административен капацитет, който да усвои тези средства и да ги разпредели, тези средства се връщат, така е“, каза още Стоян Михалев.

Депутатът допълни, че между първо и второ четене на Бюджет-2024 година ще се водят разговори за исканията на работещите в сферата на културата за увеличение на средствата и повишение на работните заплати.

Цялото интервю със Стоян Михалев можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Севдалин Палаузов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02