„Бързането с поправките в Конституцията, се дължи на стратегията, и този опит да бъде смачкан, да бъде маргинализиран. Както това ГЕРБ и ДПС направиха през 2015 година, когато въпреки постигнатото джентълментско споразумение, въпреки така наречения исторически компромис, в последния момента, а ние сме точно в такъв последен момент преди второто четене, приеха едно различно мнозинство на двете колегии на Висшия съдебен съвет, което закрепи статуквото на главния прокурор, на силите на задкулисието във ВСС. И нищо не се промени, всъщност промени се – стана по-лошо. И сега ще бъде попиляна възможността за катарзис, която по парадоксален начин произтече от безумията, които същия Иван Гешев сътвори“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив адвокат Михаил Екимджиев.
Той изрази притесненията си от предложенията за корекции на първоначалните идеи, които бяха смислени и предвиждаха едно решително разграничаване на двете колегии на Висшия съдебен съвет.
„Сега разни мъдреци стигнаха до заключението, че това би било противоконституционно, че трябва все пак да има общ орган като Висш съдебен съвет, тоест прокурорите отново да се бъркат в работата на съдиите, и в обучението на магистратите, и в правилата за избор на техните представители във ВСС“, каза още Екимджиев.
Сега се бърза, преди Коледните празници, да се създаде някаква имитация за конституционни промени, и после темата да бъде забравена.
„Ако сега отново се стигне до такъв компромис, какъвто беше направен през 2015 година, ще ни трябват поне 10 години за вразумяване“, обясни още той.
Цялото интервю с Михаил Екимджиев можете да чуете в звуковия файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..