Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безкрайно кратко е времето за промените в Конституцията

Изключително скъсеният срок не дава възможност да се работи по същество.

Снимка: Надежда Чипева

Днес е т. нар. второ първо четене, след като през октомври не бяха събрани 180 гласа сред народните представители. Беше необходимо да се изчака двумесечният период и днес отново беше подложен на първо гласуване в зала тексът на Конституцията.

Това заяви пред Радио Пловдив правният експерт от Института за пазарна икономика Иван Брегов. Той уточни, че не се гласува тест по текст от Конституцията, а принципно, концептуално какво ще засягат конституционните промени. Текстовете по същество и отделните промени ще бъдат предлагани от депутатите и парламентраните групи от днес до вероятен обозрим срок, напр. следващата седмица. 

Прави впечатление, че срокът е изключително скъсен. Цели се, може би, до излизането в коледните празници да имаме гласуван и приет текст на Конституцията. Това е безкрайно кратко време да се работи по същество, да бъдат обсъдени от юридическата общност и от професионалните организации текстовете и да бъдат представени становища, които да разгледат критично въпросните текстове.

Брегов припомни, че в предлаганите в зала текстове не са отразени голяма част от становищата на професионалните организации, изпратени в периода от 6 октомври до 8 декември. Такъв е случаят с конкретните разпоредби, предложени от Върховния касационен съд, които на този етап не са отразени.

Главният прокурор

Иван Брегов нарече странна идеята да бъде премахната фигурата на главния прокурор. 

Слава, богу, не се стигна до това и прокуратурата ще запази своята йерархична и централизирана структура, което само по себе си е добре. Вероятно методическото ръководство на главния порукор върху дейността на всички прокурори ще бъде оставено като компетентност на самия главен прокурор, коментира правният експерт.

Политическото въздействие върху прокуратурата

Този риск съществува, ако не бъде дадена възможност по - ясно да се идентифицират какви точно да бъдат представителите на Народното събрание в Прокурорската колегия. Може да се стигне до ситуация, в която политическите представители в Прокурорския съвет косвено да избират и главния прокурор.

От друга страна възможността съдии прокурори и представители на Академията да влизат в Прокурорския съвет през Нардоното събрание ще понамали влиянието на главния прокурор, което пък е положително. 

Така че, определено текстовете имат нужда от прецизиране.

Прокурорът, разследващ главния прокурор 

Тази институция сама по себе си е единственото възможно разрешение при този конституционен модел, които ние сме си избрали, без да бъде свикано Велико народно събрание. Това е крачка напред, смята правният експерт. Той изрази надежда, че този прокурор ще си свърши работата.

Отпадането на служебните правителста

Мисля, че тези текстове няма да бъдат подкрепени, ще отпаднат и ще се запази досегашният модел.

Интервюто на Емил Костов с Иван Брегов е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Ддоц. Екатерина Дамянова

Изборът на новия патриарх е изненадващ

Изборът на новия български патриарх Даниил беше изненада, защото хората в църковните следи и обществеността имаха нагласата, очакванията, убедеността, че фаворитите за този пост са други. Това може да породи много реакции, които вече виждаме, коментира в програма "Точно днес" богословът доц. д-р Екатерина Дамянова от  Богословския факултет на СУ..

публикувано на 01.07.24 в 11:14
Теодор Славев

Най-лошият сценарий е да отидем на избори през есента

По политическите завои минаваме в понеделник с д-р  Теодор Славев , политолог от Българския институт за правни инициативи.  Днес президентът Румен Радев връчи проучвателния мандат на ГЕРБ-СДС.  За очакванията - разговор в програма "Точно днес" с д-р Славев, той отбеляза: "Може да говорим за рисковете от кабинет на малцинството, отколкото за..

публикувано на 01.07.24 в 09:48

Честваме Петровден!

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители.  Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.  Петър се..

публикувано на 29.06.24 в 08:56
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08