Днес е т. нар. второ първо четене, след като през октомври не бяха събрани 180 гласа сред народните представители. Беше необходимо да се изчака двумесечният период и днес отново беше подложен на първо гласуване в зала тексът на Конституцията.
Това заяви пред Радио Пловдив правният експерт от Института за пазарна икономика Иван Брегов. Той уточни, че не се гласува тест по текст от Конституцията, а принципно, концептуално какво ще засягат конституционните промени. Текстовете по същество и отделните промени ще бъдат предлагани от депутатите и парламентраните групи от днес до вероятен обозрим срок, напр. следващата седмица.
Прави впечатление, че срокът е изключително скъсен. Цели се, може би, до излизането в коледните празници да имаме гласуван и приет текст на Конституцията. Това е безкрайно кратко време да се работи по същество, да бъдат обсъдени от юридическата общност и от професионалните организации текстовете и да бъдат представени становища, които да разгледат критично въпросните текстове.
Брегов припомни, че в предлаганите в зала текстове не са отразени голяма част от становищата на професионалните организации, изпратени в периода от 6 октомври до 8 декември. Такъв е случаят с конкретните разпоредби, предложени от Върховния касационен съд, които на този етап не са отразени.
Главният прокурор
Иван Брегов нарече странна идеята да бъде премахната фигурата на главния прокурор.
Слава, богу, не се стигна до това и прокуратурата ще запази своята йерархична и централизирана структура, което само по себе си е добре. Вероятно методическото ръководство на главния порукор върху дейността на всички прокурори ще бъде оставено като компетентност на самия главен прокурор, коментира правният експерт.
Политическото въздействие върху прокуратурата
Този риск съществува, ако не бъде дадена възможност по - ясно да се идентифицират какви точно да бъдат представителите на Народното събрание в Прокурорската колегия. Може да се стигне до ситуация, в която политическите представители в Прокурорския съвет косвено да избират и главния прокурор.
От друга страна възможността съдии прокурори и представители на Академията да влизат в Прокурорския съвет през Нардоното събрание ще понамали влиянието на главния прокурор, което пък е положително.
Така че, определено текстовете имат нужда от прецизиране.
Прокурорът, разследващ главния прокурор
Тази институция сама по себе си е единственото възможно разрешение при този конституционен модел, които ние сме си избрали, без да бъде свикано Велико народно събрание. Това е крачка напред, смята правният експерт. Той изрази надежда, че този прокурор ще си свърши работата.
Отпадането на служебните правителста
Мисля, че тези текстове няма да бъдат подкрепени, ще отпаднат и ще се запази досегашният модел.
Интервюто на Емил Костов с Иван Брегов е в звуковия файл.
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..