Днес е т. нар. второ първо четене, след като през октомври не бяха събрани 180 гласа сред народните представители. Беше необходимо да се изчака двумесечният период и днес отново беше подложен на първо гласуване в зала тексът на Конституцията.
Това заяви пред Радио Пловдив правният експерт от Института за пазарна икономика Иван Брегов. Той уточни, че не се гласува тест по текст от Конституцията, а принципно, концептуално какво ще засягат конституционните промени. Текстовете по същество и отделните промени ще бъдат предлагани от депутатите и парламентраните групи от днес до вероятен обозрим срок, напр. следващата седмица.
Прави впечатление, че срокът е изключително скъсен. Цели се, може би, до излизането в коледните празници да имаме гласуван и приет текст на Конституцията. Това е безкрайно кратко време да се работи по същество, да бъдат обсъдени от юридическата общност и от професионалните организации текстовете и да бъдат представени становища, които да разгледат критично въпросните текстове.
Брегов припомни, че в предлаганите в зала текстове не са отразени голяма част от становищата на професионалните организации, изпратени в периода от 6 октомври до 8 декември. Такъв е случаят с конкретните разпоредби, предложени от Върховния касационен съд, които на този етап не са отразени.
Главният прокурор
Иван Брегов нарече странна идеята да бъде премахната фигурата на главния прокурор.
Слава, богу, не се стигна до това и прокуратурата ще запази своята йерархична и централизирана структура, което само по себе си е добре. Вероятно методическото ръководство на главния порукор върху дейността на всички прокурори ще бъде оставено като компетентност на самия главен прокурор, коментира правният експерт.
Политическото въздействие върху прокуратурата
Този риск съществува, ако не бъде дадена възможност по - ясно да се идентифицират какви точно да бъдат представителите на Народното събрание в Прокурорската колегия. Може да се стигне до ситуация, в която политическите представители в Прокурорския съвет косвено да избират и главния прокурор.
От друга страна възможността съдии прокурори и представители на Академията да влизат в Прокурорския съвет през Нардоното събрание ще понамали влиянието на главния прокурор, което пък е положително.
Така че, определено текстовете имат нужда от прецизиране.
Прокурорът, разследващ главния прокурор
Тази институция сама по себе си е единственото възможно разрешение при този конституционен модел, които ние сме си избрали, без да бъде свикано Велико народно събрание. Това е крачка напред, смята правният експерт. Той изрази надежда, че този прокурор ще си свърши работата.
Отпадането на служебните правителста
Мисля, че тези текстове няма да бъдат подкрепени, ще отпаднат и ще се запази досегашният модел.
Интервюто на Емил Костов с Иван Брегов е в звуковия файл.
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..