Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да отворим УХТ за света и с нов тип акадмичен състав

Най-младият академик на БАН влиза в състезанието за ректор на Университета по хранителни технологии

| Интервю

На 19 декември ще се проведе изборът за ректор на Университета по хранителни технологии - Пловдив. Кандидатурата си за ръководния пост за мандат 2023-2027 заяви акад. проф. дтн Атанас ПавловНай-младият академик на БАН влиза в състезанието за ректор на УХТ. Акад. Атанас Павлов е член-кореспондент на Саксонската академия на науките, разработил е нови за университета и страната учебни програми, има 6 патента и полезни модела, 12 внедрени продукти и технологии.Той в момента е ръководител на катедрата по аналитична химия и физикохимия. 

Общото събрание ще гласува, през следващата седмица кой да управлява университета за следващите четири години. 

Изтъкнатият учен е избран за академик през 2021 г., когато е 54-годишен, в отделение „Аграрни и лесовъдни науки“. Основните му научни приноси са свързани с биологично активни вещества от растителни инвитро системи, които намират приложение в хранително-вкусовата, козметичната и фармацевтичната промишленост, както и с клетъчната агрономия. В мотивите за избора му Събранието на академиците на БАН подчертава, че неговите разработки решават обществено значими проблеми, свързани със Зелената сделка и климатичните промени в световен мащаб.

„Основната ми мотивация да се кандидатирам за ректор на Университета по хранителни технологии е опитът, който съм натрупал като преподавател, учен и ръководител на национални и международни проекти, оценен по достойнство в страната и чужбина“, казва акад. Павлов. Той призова: "Да изградим икономика на знанието."

Като преподавател в УХТ той създава нови за университета и за страната учебни програми, патентова поредица от технологии за производство на активни козметични ингредиенти, които очертават новата за родната индустрия област на биотехнологичната козметика. Неговите и на екипа му разработки се реализират на четири континента. След като формира научна група, която работи в областта на растителните биотехнологии в Техническия университет в Дрезден, акад. Павлов получава признание от немската академична общност, която го приема в Саксонската академия на науките. През годините в нея са членували 13 нобелови лауреати.

Стратегическата цел в мандатната програма на кандидат-ректора е повишаване на авторитета на УХТ и утвърждаване на водещата му роля при подготовката на кадри в областта на хранителната промишленост, биотехнологиите, техниката, съвременните мехатронни, енергийно ефективни и IT технологии, храненето и туризма, мениджмънта и предприемачеството, както и кадри, обезпечаващи научните изследвания в тези области.

„Основните предизвикателства са свързани с предстоящото атестиране и оценка на университетите и разделянето им в три групи – изследователски, професионални и образователни; все по-трудното разпознаване на специалностите, предлагани от УХТ като сфери за личностното развитие на младите хора; необходимостта от повишаване на възнагражденията на академичния състав и служителите и по-нататъшното устойчиво развитие на кадровия потенциал. Материалната база се нуждае от модернизация както за нуждите на обучението, така и за обезпечаване на научните изследвания“, посочва акад. Павлов.

Списъкът с научните му трудове е завиден – 208 е общият брой на публикуваните материали, от които 123 с импакт фактор. Цитиранията в базите данни Scopus - 2730, ResearchGate – 4030, Google Scholar – 4780. Н-индексът (наукометричен показател) му според Scopus e 30.

Акад. Павлов има внедрени 12 продукта и технологии. Член е на Етичната комисия на Събранието на академиците и член-кореспондентите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Добро утро , ден!" с д-р Андрей Неутов

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува  един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния  път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков.  Идва за да специализира - първо..

обновено на 30.11.24 в 09:14

Политически интриги саботират местната власт в Пазарджик

Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..

публикувано на 29.11.24 в 17:18

Ситуацията от днес ни приближава към избор на председател на НС

„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..

публикувано на 29.11.24 в 15:38

Чумата не е лъжа и мерките срещу нея трябва да са безкомпромисни

"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00