Художествена галерия „Станислав Доспевски” в Пазарджик отбелязва 200-годишнината от рождението на своя патрон. Проявите започват от 18.00 часа и включват:
Откриване на изложба „Портрет” – живопис, графика и скулптура от фонда на галерията. Експозицията се посвещава на първомайстора в жанра портрет – Станислав Доспевски. Подредена е в трите зали на галерията и представя 253 творби от 142-ма автори.
Връчване на награди и грамоти за отлично представяне на участниците в конкурсите: „Аз рисувам Домника” (конкурс за рисунка) и „Един ден от живота на Станислав Доспевски” (конкурс за разказ).
Изложба „Аз рисувам Домника” – съпътстваща експозиция с творбите на всички участници в конкурса.
Разказите, участвали в конкурса „Един ден от живота на Станислав Доспевски”, също ще бъдат представени.
В инициативите по отбелязване на годишнината се включват и лишени от свобода от Областен затвор – Пазарджик, с картини по творби на Станислав Доспевски и макети на къщата на художника, които ще бъдат експонирани във фоайето на галерията.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 02.08.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Пол Валери. Любителят на стихове. 232 стр., ок. 6А, Изток-Запад, 2025. Мария Сарагоса. Огнената библиотека. 544 стр., 5А, Емас, 2025. Ери де Лука. Три коня. 104 стр., 4А, колибри, 2025. Крис..
Изложбата „Впечатления и Отражения“ ще бъде открита днес в галерия „Капана“ в Пловдив. Организаторите я определят като необичайна и преплитаща визуално изкуство с поезия. Експозицията включва 50 заглавия на творби – живопис, графика и приложно изкуство, които разкриват отражения на поетически образи. В пространството на галерията редом с..
Световноизвестният оркестър “ Йохан Щраус Виртуозен Оркестра ”, вдъхновен от музикалното наследство на Йохан Щраус- син, гостува на българската публика с поредица от изключителни концерти. Тази година, освен в България, " Йохан Щраус Оркестра" ги очакват пълни зали в Гърция, Кипър, Япония и Китай. Организаторите посвещават турнето на..
Знаете ли къде се намира прочутият остров Бенсалем? Който каже „никъде”, е прав. Още по-прав е обаче онзи, който каже, че се намира в „Новата Атлантида”, книга на сър Франсис Бейкън. Според нея остров Бенсалем е зареян някъде из необятния Тихи океан, западно от перуанския бряг, а на него живее най-разумното и добродетелно човешко общество в сравнение с..
22-рото издание на Гайдарското надсвирване и родов събор в родопското село Гела завърши с триумф за Костадин Петров , който спечели най-престижното отличие в тазгодишната надпревара – приза „Дафо Трендафилов“ . Тази награда се връчва за първи път в историята на събора. В силно оспорвана и емоционална битка на сцената, Петров надсвири достойния си..