Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

89,7% от бебетата в Пловдивско са ваксинирани срещу морбили

Обхватът с ваксини срещу морбили на децата на 13 месечна възраст в Пловдив и областта е 89,7%. При 12 годишните този процент е 89, 19.

„Това не е достатъчно висок процент. Знаете, че морбили е изключително заразно заболяване, и за да сме спокойни, че няма да има възникване на случаи обхватът трябва да е над 95%“, каза доктор Милена Панайотова.

С писмо на Министерството на здравеопазване до Регионалните здравни инспекции се предупреждава, че имунизационното покритие в страната не е достатъчно високо и има риск от разпространение на морбили.

От РЗИ-Пловдив са изискали от общопрактикуващите лекари последни данни за броя на неимунизираните деца и е разпоредена спешна ваксинация.

По данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията, през настоящата година се отчита нарастване на регистрираните случаи на морбили в държавите от ЕС. За сравнение, за периода януари-октомври 2023 г. са докладвани 1 429 заболели спрямо 60 за същия период на 2022 г. Най-много случаи са съобщени от Румъния (979 сл.), Австрия (157 сл.), Франция (106 сл.) и Германия (56 сл.).

През последния месец, по данни от медиите, в Румъния са регистрирани около 2 000 нови случая, част от които са хоспитализирани деца, поради тежко протичане. Това е довело до обявяване на национална епидемия и предприемане на мерки от страна на румънските здравни власти по имунизация на неваксинирани деца, вкл. и такива на възраст 9-11м..

Като причина за поредното увеличаване на заболяемостта от морбили в ЕС се отчита спада в имунизационния обхват с първи и втори прием ваксина.

Какво представлява морбили?

Морбили (дребна шарка) е инфекция, която се предава по въздушно-капков път, силно заразна и вирусът е разпространен по целия свят. Това е заболяване, което може да доведе до тежки усложнения и дори до смърт. Инкубационният период на заболяването е до 21 дни, средно 9-10 дни. Източник на зараза е само човекът. Заразяването става при близък и директен контакт най-вече в затворени помещения. Оплакванията започват най-често с катарални прояви на горните дихателни пътища, повишена температура и обща интоксикация, кашлица, зачервени и оточни конюнктиви, с характерен обрив, първо по лицето, шията и гръдния кош, следва туловището и крайниците.

Най-често болестта се усложнява от появата на ларингити, ларинготрахеити и бронхити, пневмонии, възпаление на мозъчната тъкан /енцефалит/, сърдечно-съдова система, стоматити, отити, колити. Заболяването се разпространява лесно сред неваксинирани. Всеки, който не е ваксиниран срещу морбили или който не е боледувал, е изложен на риск от  заразяване.

Как да се предпазим от заразяване с морбили?

Най-сигурната и единствена защита срещу морбили е ваксинацията. Съгласно Имунизационния календар се прилага комбинирана ваксина срещу морбили, паротит и рубеола /ММR/, която е задължителна. За изграждането на пълен имунитет е необходимо децата да бъдат обхванати с две дози, като първата се поставя  на 13-месечна възраст, а реимунизацията -  на 12 години. Ваксината MMR е безопасна и ефективна и има много малко странични ефекти, като  повишена температура, зачервяване или подуване на мястото на инжектиране, а понякога и леки обриви отзвучаващи от 1 до 3 дни.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24
Любомир Стефанов

Вотът на недоверие е репетиция за "Възраждане" да се преброят

Може ли да се окажем в поредната режисирана политическа криза преди приемането ни в еврозоната?  Според политолога Любомир Стефанов това, което  което ще се случи по време на вота на недоверие, отново ще бъде облечено под формата на аргументи, а по същество ще бъде голословен популизъм.  "Съдейки по капацитета на народните представители, които..

публикувано на 02.07.25 в 10:24

Кръвният център получи дарение от "Аз Вярвам и Помагам"

Регионалният център по трансфузионна хематология в Пловдив получи дарение Мобилен пункт за кръводаряване от кампанията „Аз Вярвам и Помагам“. Новото превозно средство е напълно оборудвано с модерна апаратура, позволяваща провеждането на кръводарителски акции при пълна автономност – навсякъде и по всяко време.  Директорът на кръвния център д-р..

обновено на 02.07.25 в 08:50

Литературна катедра в ПУ чества 30-годишнина

Единствената в България катедра по история на литературата и сравнително литературознание към Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" чества 30 години от основаването си с международна конференция.  Надсловът на форума е „1001 нощ“ по идея на създателката на катедрата професор Клео Протохристова. Според нея знаменитият сборник с..

обновено на 02.07.25 в 08:50

В Пловдив през юли 1916 година са измерени рекордните 45,2°

Горещо ще бъде времето и тази година през юли съобщи в програма "Точно днес"  Мариана Попова, синоптик в Нацианалния институт по метеорология и хидрология. Според месечната прогноза очкваните горещини са за над 40 градуса. Обичайно за месеца тръгваме с горещо време. Така ще бъде и през повечето дни от месеца. Температурите са доста високи...

обновено на 01.07.25 в 11:29