"В традиционната анкета за проучване на бизнес средата през 2023 г. на БСК са участвали 784 представителни за икономиката ни фирми от секторите - услуги, промишленост, търговия, хотелиерство. Преобладаващо фирмите са дали негативна оценка за състоянието на бизнес климата, което обхваща и качеството на регулациите, ефективност на самото Правителство, състояние на съдебната система. Негативна е и оценката за състоянието на собствените фирми - ликвидност, капитали.
Позитивна оценка са дали само 14% от анкетираните, по отношение на бизнес климата, а само 22% от анкетираните фирми отчитат подобряване състоянието на компаниите. Т.е., 80% от участвалите в допитването фирми, са негативно настроени". Това заяви Щерю Ножаров, икономически съветник в БСК.
По думите му, у нас не може да се говори за икономически растеж, защото България е догонваща икономика и би трябвало да има поне 4% годишен растеж, а той ще бъде тази година едва 1,8% Съседни държави като Румъния, имат растеж над 3,2%.
"Т.е., това е доста минимален растеж постигнат в условията на дефицит. А да постигнеш такъв минимален растеж на база на дефицит, означава лоша структура на икономическата политика".
Що се отнася до стоките с висок фискален риск, по списъка на МФ това са повечето стоки, които виждаме в магазините, а не някаква ограничена категория, подчерта Ножаров.
"Когато една такава стока пристига нощем, преминава през 2-3 граници, е много трудно да има отчитане на точен час, място на пристигане, има и денонощен режим на доставки и това означава, че трябва да се назначават хора или да се плаща допълнително за нощен труд. Това представлява висока административна тежест и неслучайно част от фирмите са отговорили, че смятат да повишат цените през следващата година на база на административното увеличение на МРЗ и на такива административни тежести. Цели 62% от анкетираните фирми са подчертали като най-голяма пречка пред бизнеса, бюрокрацията и регулаторните тежести..".
Сред основните проблеми в бизнеса е търсенето на подходящи кадри, уточни Ножаров.
"Това е първият и най-голям проблем - 75% ог фирмите са отговорили, че изпитват липса на квалифицирана работна ръка. Във връзка с резултатите от PISA текстовете може да се каже, че голяма част от фирмите ползват т.н. менторски програми и допълнително обучават хора. Това е свързано с допълнителни разходи. На второ място човек бива отделян от работното му място и производствения процес и това води и други загуби за фирмите. Част от по-големите фирми плащат и допълнителни разходи за обучението, но малките и средните ползват менторски фирми, а те са по-голямата част от фирмите.
Ножаров бе категоричен, че българското образование не е практически насочено и си остава теоретично, без да прави връзка между теорията и практиката.
Интервю - звуковия файл:
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от германците вече си..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..