Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Галин Иванов е новият ректор на УХТ

Проф. д.н. Галин Иванов е новият ректор, с мандат 2023-2027 на Университета по хранителни технологии в Пловдив. Той получи 130 гласа от Общото събрание на ВУЗ-а, от всички 171 присъстващи.

В екипа на досегашния ректор проф. Пламен Моллов - проф. Иванов отговаряше за научната и международна дейност. 36 гласа получи другият кандидат академик проф. Атанас Павлов. Проф. Моллов не се кандидатира за втори мандат, защото по закон няма право. 

"Благодаря за подкрепата и доверието, голямото доверие означава големи очаквания и отговорности", заяви проф. Иванов.Той заяви, че в работата си като ректор ще се вслушва в критиките, ще търси консенсуса, ще залага на диалога и екипния стил. "Всички предизвикателства могат да бъдат преодолени, когато работим заедно, затова избрах тази дума за мото на мандатната си програма". 

В своята мандатна програма проф. Иванов акцентира на повишаване качеството на обучението на студентите и адаптиране на действащите учебни програма към потребностите на пазара на труда. Създаване на необходимите условия за издигане престижа и самочувствието на членовете на академичния състав. Осигуряване на условия, стимулиращи участие на младите учени в научни форуми. Той предвижда да разшири обхвата на външното финансиране чрез механизма на публично-частните партньорства, както и развитие на връзките с бизнеса. Проф. Иванов изтъкна ролята на Центъра по компетентност „Агрохранителни системи и биоикономика“, който предстои да бъде изграден за повишаване качеството на научните изследвания в университета. Също така подчерта значението на стартирането на Институт за системни иновации в храните и виното към УХТ.

Проф. Галин Иванов е на 49 г. Той е зам.-ректор по научна и международна дейност в екипа на проф. Моллов и ръководител на катедра „Технология на млякото и млечните продукти“. През 2003 г. придобива образователната  и научна степен „доктор”, а през 2016 г. ‒научнатастепен„докторнанауките”. През 2004 г. става асистент, а през 2005 г. главен асистент към катедра „Технология на млякото и млечните продукти“. Oт 2010 г. e доцент последователно в катедри „Консервиране и  хладилна  технология” и „Технология на млякото и млечните продукти“, а от 2021 г. е професор. Декан е на Технологичен факултет при УХТ за мандат 2016-2019 г. Член е на Академичния съвет (от  2012 г.) и на Факултетния съвет на Технологичен факултет (от 2008 г.). Доц. Иванов е специализирал в Университет АЕРЕС (Алмере, Нидерландия), в Университет на Бон  (Германия),Университет 18 март в Чанаккале, Турция и в Технологичен университет на Западна Померания, Полша. В периода 2016-2019 г. е извеждал лекции в Университета на Западна Македония (Флорина,  Гърция). Съдейства за развитието на двустранните отношения и сключването на договори за  сътрудничество между УХТ и университети от Холандия, Гърция, Турция и Казахстан.

Новият ректор има над 100 научни публикации, участник е в над 10 научни проекти. Бил е научен ръководител на 7 докторанти, един от които чуждестранен и над 50 дипоманти.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04