Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ДБ поиска Альоша да отиде в музея на историята

Mястото на Альоша е в музей – в музея на историята ни!, се казва в декларация на ДБ в Пловдив. От партията изразяват  категоричната си подкрепа за преместването на пропагандните символи на Червената армия, възхваляващи завладяването ни от СССР и тоталитарен режим, обявен за престъпен преди 23 години.

Альоша се извисява на хълма над целия Пловдив, а в подножието му е скромният бюст на Левски! Това подчертава още повече контраста между двата символа: на чужда военна окупация и българския национален идеал за свобода и независимост, се казва в позицията на ДБ. 

Крайно време е да предприемем действия за преместването на пловдивския червеноармейски символ, разделящ общността на пловдивчани, и изработен по съветски проект и диктовка. Tези монументи не са паметници и „освободителната“ роля на Червената армия е манипулативно изкривяване на фактите – няма нито един съветски войник, жертва за "освобождението" на
суверенна България, заявяват още от партията.  

„Да, България – Пловдив“ ще инициира широк обществен дебат, който през различните идеи да обедини пловдивчани относно трансформацията на пространството, заемано от Альоша, на върха на Пловдив.

Пред Радио Пловдив адв. Веселина Александрова, лидер на местната организация на "Да, България!" и председател на групата на Демократична България в Общинския съвет обясни, че освен обществения дебат, предстои да се изясни чия собственост е паметникът - държавна или на Пловдив. Информацията е противоречива, а от това зависи и кой трябва да предприеме конкретни действия.

Другото, което трябва да се разбере дали паметнтикът има  статут на недвижима културна ценност и, ако е така - този статут да се "свали", каза още Веселина Александрова.

Това е работата на експертите, а работа на пловдивчани да решат как да се промени това най- високо в града, но трябва да спрем да живеем в лъжа,пекалено дълго живяхме в лъжа".

Интервюто с Веселина Александрова е в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Правителството и мнозинството са стабилни, въпреки противопоставянето

Когато говорим за изкуствения интелект, трябва да говорим и за естествения. Политическият интелект се сблъсква в момента с няколко предизвикателства - политически пейзаж и алтернативи.  Това заяви министър-председателят на България Росен Желязков, който се включи във форум на младежката организация на ГЕРБ. В него участва и лидерът на партията Бойко..

обновено на 20.07.25 в 16:50

Граждани спасиха гората край Козница от голям пожар

Граждани успяха да спасят гората край Козница от огнена стихия, съобщиха от Пожарната в Пловдив. Пламъците от запалени сухи треви застрашиха да се превърнат в опустошителен горски пожар край Подбалканския път. Огънят е забелязан от хора, които са били наблизо и сигнализират на тел. 112.  С подръчни средства и с бутилки с вода, те започнали да..

публикувано на 20.07.25 в 16:48

След 70 години в село Любен врати отвори храмът "Св. Илия"

На връх Илинден в село Любен, което е част от община Съединение, бе открит нов православен храм „Свети Илия“. В селото не е имало църква повече от 70 години. Първата копка бе направена през октомври миналата година. "Нека този храм бъде място за молитва, спокойствие и надежда за всеки, който приближи към него“, каза по време на церемонията..

публикувано на 20.07.25 в 16:09

Пожар гори в трудно достъпна местност над Батак

Пожар в трудно достъпната местност „Фотинска скала“ край Батак гасят огнеборци и горски служители. Огънят е избухнал в 6 часа сутринта, като към 14 часа е локализиран и се очаква до края на деня да бъде потушен. Теренът е част от територията на Държавното ловно стопанство „Борово“. Освен че теренът е на голяма надморска височина, той е..

публикувано на 20.07.25 в 14:47

Опозицията трудно понася успехите на кабинета "Желязков"

ГЕРБ няма нищо общо с арестите на кметове от опозицията, нито коментира съдебни решения, заяви лидерът на партията Бойко Борисов на форум на младежите на партията в Пловдив. Той подчерта, че всеки е невинен до доказване на противното.  "Искам да знаете, че ние като партия нямаме нищо общо. Ние нито подкрепяме, нито коментираме съдебни решения. В..

публикувано на 20.07.25 в 13:03