Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евроизборите: Отложената изборна реформа

Първият епизод на подкаста „Европа – ново поколение“ търси отговори на разнообразни въпроси около Евроизборите през 2024, но и за изборите за европейски парламент в по-дългосрочна перспектива. 

https://binar.bg/evropa-novo-pokolenie-evroizborite-otlozhenata-izborna-reforma/

- Интересуват ли се младите от европейските избори?

- Какви са поколенческите стереотипи и защо не се случи реформата в изборното европейско законодателство?

- Кои предложения за изборна реформа разколебават страните-членки на ЕС?

- Има ли шанс изборите за ЕП да се провеждат на символната дата 9 май – Деня на Европа?

Срещаме ви с активни млади хора, които разсъждават за причините за дистанцията на младото поколение по въпросите на ЕС и евроизборите.

По темата за изборната реформа и българската среда за провеждане на избори за ЕП ще чуете експертните мнения на:

🟠 Борислав Мавров – програмен директор на Европейския институт

🟠 д-р Димитър Ганев – преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ и съосновател на изследователски център „Тренд“

🟠 д-р Димитра Воева – експерт по избори и избирателни системи,

🟠 Доменек Руис Девеса – евродепутат от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, докладчик на Комисията по конституционните въпроси в ЕП по изборните реформи

🟠 Антонела Валборбида – генерален секретар на Европейската асоциация за местна демокрация (ALDA)

🟠 Студентите по политология в СУ „Св. Климент Охридски“ – Дария-Лора Дачева, Боян Дафов и Георги Петков

С поглед към Евроизборите през 2024 „Европа – ново поколение“ предлага и анкета сред столичани по темата, а централният въпрос е трябва ли според тях да има общо европейско изборно законодателство за излъчване на представители в Европейския парламент.

Ще разберете и какви са коментарите им по някои от предложенията в обсъжданата реформа, като например право на 16-годишни да могат да избират евродепутати, възможност за гласуване по пощата и общи транснационални листи.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45