Първият епизод на подкаста „Европа – ново поколение“ търси отговори на разнообразни въпроси около Евроизборите през 2024, но и за изборите за европейски парламент в по-дългосрочна перспектива.
https://binar.bg/evropa-novo-pokolenie-evroizborite-otlozhenata-izborna-reforma/
- Интересуват ли се младите от европейските избори?
- Какви са поколенческите стереотипи и защо не се случи реформата в изборното европейско законодателство?
- Кои предложения за изборна реформа разколебават страните-членки на ЕС?
- Има ли шанс изборите за ЕП да се провеждат на символната дата 9 май – Деня на Европа?
Срещаме ви с активни млади хора, които разсъждават за причините за дистанцията на младото поколение по въпросите на ЕС и евроизборите.
По темата за изборната реформа и българската среда за провеждане на избори за ЕП ще чуете експертните мнения на:
🟠 Борислав Мавров – програмен директор на Европейския институт
🟠 д-р Димитър Ганев – преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ и съосновател на изследователски център „Тренд“
🟠 д-р Димитра Воева – експерт по избори и избирателни системи,
🟠 Доменек Руис Девеса – евродепутат от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, докладчик на Комисията по конституционните въпроси в ЕП по изборните реформи
🟠 Антонела Валборбида – генерален секретар на Европейската асоциация за местна демокрация (ALDA)
🟠 Студентите по политология в СУ „Св. Климент Охридски“ – Дария-Лора Дачева, Боян Дафов и Георги Петков
С поглед към Евроизборите през 2024 „Европа – ново поколение“ предлага и анкета сред столичани по темата, а централният въпрос е трябва ли според тях да има общо европейско изборно законодателство за излъчване на представители в Европейския парламент.
Ще разберете и какви са коментарите им по някои от предложенията в обсъжданата реформа, като например право на 16-годишни да могат да избират евродепутати, възможност за гласуване по пощата и общи транснационални листи.
Правителство по-скоро ще се сформира и то ще бъде между формациите, за които говори Бойко Борисов, ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН. Друг обаче е въпросът доколко ще бъде трайно. Това прогнозира социологът Кольо Колев. Добави още, че за да просъществува такъв тип управление ще е необходимо политическо майсторство, което липсва на нашите..
Политиците със здрав разум не могат да надделеят над тези, които са обладани от тяснопартийни интереси. Призовавам вторите да си отворят очите и да си дадат сметка, че служат на България, а не на партиите си. Това заяви пред Радио Пловдив проф. Огнян Герджиков , юрист, бивш председател на Народното събрание и бивш премиер. Той не е..
Фондация „Общност в помощ на зависимите“ ще ползва под наем къщата, в която доскоро ще помещаваше пловдивското сдружение „Майки срещу дрогата“. Това стана с решение на последната си сесия Общинския съвет в Пловдив. Единодушно съветниците решиха да предоставят къщата, в която се помещаваше доскоро пловдивското сдружение „Майки срещу дрогата“ на..
"Предложението на Борисов за възможната формула за управление - ГЕРБ-ПП, ПП-ДБ, БСП и ИТН не е нищо качествено ново. Той заяви, че няма да прави коалиционно управление с ДПС на Пеевски или ДПС - на Доган и че те няма да бъдат в изпълнителната власт. Но на въпрос каква ще бъде динамиката на отношенията му с Пеевски, той заяви, че парламентарната работа..
"Ние започнахме "спускане надолу по пързалката с все по-голяма скорост" през лятото на 2021 г., когато започнахме актуализации, вдигане на социални разходи, увеличаване на дефицита, пак дългове, пак актуализации и така безкрай". Така бившият министър на икономиката и вицепремиер Николай Василев коментира работата по държавните финанси в..