Във втория ден от коледния цикъл гостуваме на директора на Етнографския муязей в Пловдив доц. Ангел Янков, за да изпратим отиващата си вече година и да си припомним най-хубавите моменти от нея. Според него отминаващата 2023 година, за разлика от предишните епидемични години, е изпълнена с много събития и богата програма.
В програма "Точно днес" той припомни, че Рождество Христово е един от големите Богородични празници.
"Ако вчера на Коледа в центъра е Рождеството, то днес се отдава почит на Божията майка. Също така е и празник и на бащата. Тържествено се празнува св. Йосиф и родът на Цар Давид, защото той е от давидово коляно. В народна среда празникът има и други измерения. Освен, че това е време, когато продължават богатите блажни трапези със свинско месо, вино и ракия, за разлика от постните трапези на Бъдни вечер, хората се веселят и никой не работи. В народна среда се прави и богородичен хляб, който се раздава за здраве и плодородие. Освен това в някои краища се прави и кокоши курбан, което подсказва, че празникът има древни корени", обясни доц. Янков.
По думите му вторият ден от Коледа е част от мръсните дни, които продължават от раждането до кръщението на Исус. В народната култура вече имаме пълно развитие на празника. От коледуването до Стефанов ден.
"Така се образува една троица в календара, с което завършваме календарната година", допълни директорът на музея.
Доц. Яноков отбеляза, че изминаващата година за Етнографския музей е била много богата и изпълнена със събития.
"Заедно с това музея се трансформира. Оборудваме втора сграда в Стария град, която ще бъде като филиал на РЕМ. Там също ще има експозиция. Спечелихме два проекта към Мнистерство на културата. Приключи обществената поръчка за ремонт и реставрация на сградата на ул. Съборна. Така че продължаваме напред и мислим, и си мечтаем за новата експозиция, която ще обогати залите на музея", допълни доц. Янков
Очаква се през следващата година проектът да се финализира.
Повече може да чуете от интервюто в прикачения звуков файл.
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...
Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)? Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..
Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..