Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НБ "Иван Вазов" става енергийно независима

| обновено на 27.12.23 в 13:23

Фотоволтаици ще бъдат монтирани на покрива на НБ “Иван Вазов”, като енергията от тях ще бъде използвана за собствени нужди. Това обясни директорът на НБ "Иван Вазов" - Пловдив Димитър Минев. 

Това ще стане възможно благодарение на 2,5 млн. лв. от плана за възстановяване, които ще бъдат насочени към библиотеката. Средствата са за подобряване на енергийната ефективност на сградата.

Освен това библиотеката ще бъде санирана, но фасадата й ще бъде запазена.

„Фасадата е с варовиково покритие отвън и е престъпление да е скрито”, категоричен е Димитър Минев. Той добави още, че дограмата също ще бъде подмененна.

“На много места в библиотеката имаме лед осветление, но там където няма – ще бъде направено. Това със сигурност ще намали разхода на електроенергия. Предстои изграждането и на пълна климатизация на сградата”, каза Минев.

Подчерта още, че въпреки правените частични ремонти през годините сградата се нуждае от цялостно реновиране, а средствата за това до момента са били непосилни за бюджетите на общината и библиотеката.

Срокът за изпълнение на проекта е две години и половина след сключване на договора. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Сухи треви горят на АМ "Тракия" между Пловдив и Стара Загора в посока Бургас

Голям пожар гори около 158-ми километър на магистрала Тракия в посока Бургас. Огънят е обхванал сухи треви в сервитутната зона на магистралата. Районът е граничен между областите Пловдив и Стара Загора. Изпратен е пожарен автомобил от Пловдив, огъня гасят и два пожарни екипа от Чирпан. Екипи на полицията от пловдивската и старозагорска дирекции са на..

публикувано на 27.06.25 в 16:55

Пловдив е отличник по качество на социалните услуги

Министърът на правосъдието Георги Георгиев присъства на старта на ремонта на Дома за възрастни хора "Свети Василий Велики" в Пловдив, който се очаква да приключи до две години и е на стойност 16 млн. лв.  Министър Георгиев заяви, че за да получават възрастните подобаваща грижа държавата трябва да си е на мястото. На церемонията присъстваха и..

публикувано на 27.06.25 в 16:31

Започва ремонтът на ключови булеварди и две спортни зали

Държавата даде „зелена светлина“ и осигури близо 15 милиона лева за ремонта на четири важни обекта в Пловдив, съобщи кметът Костадин Димитров.  Той уточни, че средствата са за реконструкцията на източното платно на бул. „Васил Априлов“ , ул. "Леденика“ в район „Централен“, двете спортни зали в район „Западен“ и довършване на ремонта на..

публикувано на 27.06.25 в 15:52

Повдигнаха обвинение на шофьора, блъснал фатално моторист

Окръжна прокуратура-Пловдив повдигна обвинение за причиняване на смърт по непредпазливост на 77-годишния шофьор, който причини катастрофата в Раковски с 36-годишния моторист Станко Станков на 16 юни. В резултат на удара младият моторист, баща на две деца, 9 дни бе в болница в Пловдив, където лекарите се бориха за живота му, но на 25 юни почина от..

обновено на 27.06.25 в 15:43

Пловдив получи зелена светлина за покупка на електробуси

Община Пловдив спечели проект за нови електробуси по Програма "Развитие на регионите" 2021-2027 на обща стойност близо 32 милиона лева. С част от средствата ще бъдат закупени 20 чисто нови електробуса, ще бъдат изградени зарядни станции и депо. Предвиждат се и средства за надграждане на системата за управление на градски транспорт...

публикувано на 27.06.25 в 14:24