Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужно е да променим бързо и качествено преподаването

Да насочим образованието на децата към реалния живот

В предпоследното издание на програма "Точно днес"  търсим още от отговорите за теста PISA, за начините, по които се преподава и учи днес, както и какво предприема със своя кампания фондацията "Заедно в час". 

Разговор по темата за българското образование с Моника Георгиева, ръководител на отдел "Маркетинг и  комуникации", където вече работят по програмата "Училище за пример". В Пловдив, по нея вече работи СУ "Любен Каравелов", както и три училища в региона - ОУ "Христо Ботев" в Стамболийски, и училищата в селата Ягодово и Граф Игнатиево. И през 2024 г. ще има кампания за включване на нови училища.

"До края на 2023 г. търсим 100 000 души, които вярват в образованието. Бъди един от тях - изпрати DMS PRIMER на 17 777!", пишат от фондация "Заедно в час", като анонсират кампанията им за дарителство. "Ние 13 години не се отказваме от нашата работа и няма и да се откажем и занапред, вярата в образованието ни е вяра в бъдещето", каза Моника Георгиева

По повод незадоволителните резултати от тестовете PISA Георгиева каза, че обяснението може да се корени в това, че начинът, по който се преподава в България не отговаря на нуждите на модерната икономика и не подготвя децата за живота в 21 век. 

"Преподаването в България не се е променяло от много време и е нужно да направим промяната бързо, защото резултатите не бяха ниски само тази година, а тенденцията на спад е от 2012 година насам", подчерта Моника Георгиева. Тя допълни, че нашата система тренира учителите да изискват наизустяване на данни от учениците, така децата ще продължат да изкарват ниски резултати.

От "Заедно в час" определиха като задача номер 1 за новата година, да работят за промяна на програмите в училище, от учене наизуст към фокус, умение и приложение, и към добро подготвяне на учителите за преподаване.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04