В предпоследното издание на програма "Точно днес" търсим още от отговорите за теста PISA, за начините, по които се преподава и учи днес, както и какво предприема със своя кампания фондацията "Заедно в час".
Разговор по темата за българското образование с Моника Георгиева, ръководител на отдел "Маркетинг и комуникации", където вече работят по програмата "Училище за пример". В Пловдив, по нея вече работи СУ "Любен Каравелов", както и три училища в региона - ОУ "Христо Ботев" в Стамболийски, и училищата в селата Ягодово и Граф Игнатиево. И през 2024 г. ще има кампания за включване на нови училища.
"До края на 2023 г. търсим 100 000 души, които вярват в образованието. Бъди един от тях - изпрати DMS PRIMER на 17 777!", пишат от фондация "Заедно в час", като анонсират кампанията им за дарителство. "Ние 13 години не се отказваме от нашата работа и няма и да се откажем и занапред, вярата в образованието ни е вяра в бъдещето", каза Моника Георгиева
По повод незадоволителните резултати от тестовете PISA Георгиева каза, че обяснението може да се корени в това, че начинът, по който се преподава в България не отговаря на нуждите на модерната икономика и не подготвя децата за живота в 21 век.
"Преподаването в България не се е променяло от много време и е нужно да направим промяната бързо, защото резултатите не бяха ниски само тази година, а тенденцията на спад е от 2012 година насам", подчерта Моника Георгиева. Тя допълни, че нашата система тренира учителите да изискват наизустяване на данни от учениците, така децата ще продължат да изкарват ниски резултати.
От "Заедно в час" определиха като задача номер 1 за новата година, да работят за промяна на програмите в училище, от учене наизуст към фокус, умение и приложение, и към добро подготвяне на учителите за преподаване.
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..