Компромисният вариант-България и Румъния да бъдат приети в европейската зона без граничен контрол, но на този етап само по въздух и вода, изглежда все по-вероятно решение. Обявено първоначално от румънска страна, днес то бе потвърдено и от българския премиер Николай Денков, засега като принципно съгласие с Австрия и описано от него като безспорен успех на българската държава. Да го приемаме ли така-това ще попитаме Владимир Кисьов бивш заместник-външен министър, както и главен преговарящ в процеса на присъединяване на България към ЕС.
Националният празник засега остава 3 март. Предложението за промяна в Конституцията бе оттеглено и така готвеният от няколко политически организации референдум за запазване на датата се обезсмисли. Паолина Комсалова и Веселина Пеева ни връщат към дискусиите по темата през годината. Ще чуем разговорите им с историка Димо Чешмеджиев, скулптора Иван Тотев и писателя Христо Карастоянов, според когото българите оставаме разделени по всички въпроси.
Обединяваща може да е музиката. Така диригентът Йордан Камджалов обяснява в разговор с Антоанета Петричанска замисъла на концерта на 3 март „България пее“.
Своеобразна реабилитация на 24 май стана международното признание, което получи на тази дата писателят Георги Господинов за романа си „Времеубежище“. За работата си с писателя разказва издателката Божана Апостолова.
Днес отбелязваме Международния ден на биологичното разнообразие. На този ден 196 международни общности и държави, членки на Конвенцията за биологично разнообразие, се обръщат с призив за ежедневни усилия за опазване на биологичното разнообразие и неговото устойчиво ползване. Темата за 2025г " Хармония с природата и устойчиво развитие" разглеждаме с..
На 22 май добавяме още факти и анализи по важните теми от месеца - за еврото, културата ни и българската идентичност. Преди празника 24 май, разказваме за издателя Христо Г. Данов, къщата - музей отбелязва точно днес - 50 години от откриването на експозицията там. Яница Марова с репортаж за издателя от Пловдив, радетел за просвещение и култура...
За разума, чувствата, колелото, стълбата и лабиринта ще бъдат разговорите в предаването „Ден след ден“ в деня на Светите Константин и Елена. Денят е празник на Пазарджик от далечната 1930-та година и след прекъсване по времето на соца е възстановен през 1987 година. Денят обаче е изпитание за 50 хиляди зрелостници в страната, които се явиха на..
Динамична и цветна сряда ни очаква във "Вход свободен"! Отбелязваме Световния ден на културното многообразие, за диалог и развитие. Ще погледнем назад в историята на многовековния ни град, който всякога е бил дом на цветна палитра от различни културни общности. Ще ви разкажем за предстоящите събития от инициативата "Танц в сърцето на Пловдив". Елиа..
Празничното утро на 21 май ще посрещнем с камбанен звън от пловдивския храм „Свети Свети Константин и Елена“. Там ще бъде нашата колежка Елена Крушкова , която ще ни разкаже повече за празника и как пловдивчани го отбелязват. Двайсет и първият ден на месеца е изключително важен за над 50 000 зрелостници в цялата страна, които ще се явяват..