Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Увеличаването на Фронтекс на границата ни ще е от полза

Снимка: БГНЕС

Почти тройното увеличаване на присъствието на Фронтекс на границите ни е положително за България, защото натискът върху нашите гранични полицаи е голям. Това значително ще го намали. Освен това обмяната на опит между граничните служби на ЕС е полезно. Това коментира Иван Анчев – дипломат и експерт по сигурност по повод станалите известни пет условия на Австрия да ни пусне по въздух и вода в Шенген.

Според него засилените внезапни проверки по летищата трябва да са сигнална лампа пред българската държава, защото там може да е  най-големият проблем. Въпреки това той смята, че ще се докаже, че България не е рисков миграционен фактор. За да подплати тезата си даде пример с Канада и България.

„Когато Канада свали визовите ограничения за български граждани по същия начин имаше внезапни проверки по летищата. Случаите на неиздържани проверки бяха почти единични. Това доказа, че България не е рисков емиграционен фактор за Канада. Същото ще е и сега“, каза Анчев.

Подчерта още, че не бива да се преекспонира и да се всява паника с Дъблинското споразумение, че едва ли не у нас ще бъдат върнат много мигранти. Даде пример с това, че от всички 6000, които са преминали през България, евентуално могат да бъдат върнати 193. Добави и, че всички тези 6000 не са хора които търсят закрила, а целта им е Австрия и Германия.

Според него новите условия от страна на Австрия са модифицирана версия, която има вътрешно-политически за Австрия характер и се появяват заради изборите.

„Да, влизането на България и Румъния по всички граници би било по-добрият вариант, но и това е стъпка напред и аз съм оптимист, че ще се стигне до пълноправното членство в Шенген.

Договорената дата за влизане по суша ще зависи от вътрешно-политическите резултати на  изборите в Австрия, никои не би искал да се обвързва с конкретна дата след като не се знае каква ще е конфигурацията в австрийския парламент“, каза Анчев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42