Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

КП по психиатрия целят повече ред и качествено лечение

Две клинични пътеки се подготвят за психичните заболявания, стана ясно в края на миналата година. Въвеждането им все още се обсъжда, но за ползите и евентуалните проблеми при въвеждането им говорим с акад. проф. д-р на м.н. Дроздстой Стоянов, който е и член на Експертния съвет по психиатрия към Министерството на здравеопазването. Става дума за две пътеки - за афективни разстройства - вкючително и тревожните  и тежките психози от шизофренния спектър. 

Той сподели, че обсъждането е напълно прозрачно и в условията на плурализъм. Според него липсата на КП е сигнал за разделението на психично- здравната помощ от всички останами сфери на медицинска помощ, което сегрегира психиатрията.

По думите му с въвеждането на КП ще се създадат условия за по- добро финансиране, базирано на реално извършена дейност и контрол на качеството, по- добро заплащане за труда и привиличане на повече специалисти. 

А що се отнася до спорната оценка за модела на клиничните пътеки, проф. Стоянов коментира, че те са жив организъм и също подлежат на промяна, ако се установят проблеми. 

Професорът коментира и опасенията на работищи в системата, че с кличините пътеки ще спре държавнтото финансиране, както и това, че няма да могат да получат плащане, защото голяма част от пациентите им са здравно неосигурени. 

Последното е лъжа, категорочен е той и посочва, че съотношението - осигурени/неосигурени в психиатриите е като това в здравната система като цяло, което е между 5% и 8%. За тези хора ще бъдат въведени буферни механизми, които съществуват и за другите клинични пътеки.

Проф. Стоянов заяви, че финансирането на психиатричната помощ е на преминалата единица /човек/ за лечение, за която се получават около 65 лева на ден. Сега голямата битка на мениджърите на половината легла в системата е тази сума да се увеличи. Какво става в останалате 2000 легла, където методиката не се прилага, а има "исторически" бюджет не споменава, което е "грозно и тенденциозно". Той коментира, че сега няма достатъчен контрол как е било провеждано лечението и проследяването след изписване.

"За моите колеги е безкрайно удобно да взимат по 60 лева на ден и постоянно да врещят, че искат 100 без по никакъв начин някой да контролира обема, количеството, качеството и полезността на прилаганите метои за диагностика и лечение. Тяхната драма е, че в условията на клинична пътека контролът на качеството и отчитането на дейностите ще се завиши".

Цялото интервю с проф. Стоянов е в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В момента е неатрактивно да се отваря аптека

„ Организацията беше създадена с условие в нейния устав – член първи, според който собственици на фирми юридически лица могат да бъдат пълноправни членове на организацията и това са лица, при които 50% от собствеността са на магистър фармацевт. Било то с една или с до 4 аптеки, както е в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина “..

публикувано на 31.05.24 в 15:53
Д-р Гергана Гешанова

Родителите на 77% от децата-пушачи, пушат вкъщи

На 31 май отбелязваме Световния ден без тютюн, който тази година е под мотото „Защитата на младите хора от намесата на тютюневата индустрия“. В България по данни на НЦОЗА от Национално представително проучване, проведено през 2020 г. във възрастта от 10-19 г. над 40% от учениците са запалили първата си цигара на 14-15 години. Всеки шести е..

публикувано на 31.05.24 в 10:15

Безопасността е най-важна при избора на детски играчки

Как да избираме безопасни играчки за децата, може ли да се върне закупена играчка и при какви условия?, коментира за програма "Точно днес"  Габриела Руменова, основател на онлайн платформата "Ние, потребителите". Тя припомни, че при избора на играчки и други детски стоки за подаръци на малчуганите за 1 юни безопасността трябва да е водещ елемент...

публикувано на 31.05.24 в 09:46
Йонко Иванов

Абсурдна е идеята да се ограничават шофьорските изпити

Как гледат автоинструкторите на предложението на държавата за своеобразен таван на шофьорските изпити – кандидатите да се явяват само 4 пъти за 6 месеца на изпит. Коментарът по темата е на Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка. „Това е пълен абсурд. За да се предложи едно нещо, и то да бъде..

публикувано на 30.05.24 в 16:36

Опрени сме на стената, ще стачкуваме!

Тоя Балкан е калоферски от 500 години. Тука от 25 години някой казва: Той вече няма да е на калоферци.  Ний навремето сме се договаряли с оня султан, дето е превзел половината Европа. Днеска просто няма с кой да се договаряме! Така  животновъдът от Калофер  Тодор Диклиев  описа ситуацията с ограничената паша на животни в..

публикувано на 30.05.24 в 16:21