Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свободата в радиото е нашата най - характерна черта

Радио Пловдив честити на колегите от „Хоризонт“ 53-я рожден ден на информационно-музикалната програма. Началото й е обявено в 6 часа сутринта на 4 януари 1971 година от говорителя Богомил Алексиев.

По повод годишнината директорът на програма "Хоризонт" Даниела Якова изтъкна, че слушателите са тези, които гласуват доверието и на Българското национално радио, и на "Хоризонт" като ги посочват като най - харесвани и предпочитани.

По думите й, когато всяка една от програмите на радиото има празник, празник има цялата институция.

Има ли политически натиск върху "Хоризонт"?

"Над "Хоризонт", над колегите от "Хоризонт" и над ръководството на "Хоризонт" няма политически натиск", категорична е Даниела Якова. 

Според нея политически натиск върху медиите винаги е имало и винаги ще има, но е важно в такава ситуация как се държи медията.

Свободата в радиото е нашата най - голяма и харакрерна черта. Хората имат правото да казват своето мнение, позиция, дори недоволство и това не зависи от желанието и капризите на политиците.

По повод подготвеното, но неизлъчено по БНР интервю с руския посланик Елеонора Митрофанова, Даниела Якова отбеляза, че Делян Пеевски може да си позволи да даде препоръка към Българското национално радио, но това не означава, че то е отворено за неговите съвети и натиск. 

Откакто се появи Фейсбук нещата много се промениха, хората говорят по-свободно или поне ги чуваме повече.

Ние в радиото чуваме гласа на публиката, но следваме своя път. Това, което правим, е да гарантираме на слушателите, че ще се говори всичко, което е свързано с нашето общество, каза още Даниела Якова.

Според директора на програма "Хоризонт" журналистиката е длъжник преди всичко на самата журналистика. 

Ние най - напред трябва да се издължим към самата професия, после трябва да се издължим към обществото. Професионалните разговори са много важни и за нас, и за нашите слушатели.

Кризите и възможностите за радиото

Якова напомни времето на коронавируса и приказките отпреди това, че радиото ще умре рано или късно. Какво се оказа? Слушателят потърси радиото като приятел, но поиска и радиото да се промени. Търсеха ни в интернет - още една територия, на която слушателите ни очакват. 

Тогава в кризата се откри онази възможност, която ние сме дължни да изпълним - да се настаним в мрежата. Това дава нов начин на журналистите да се изразяват. Това е посоката, в която трябва да вървим. 

Не бива да забравяме и, че в мегахерците стои една друга аудитория, която по друг начин възприема радиото и развива въображението си с него. 

Новият новинарски портал на БНР

Големите европейски и американски медии работят на принципа на обединения нюзрум. 

Информацията от цялата система да постъпва на едно място, тя да се вижда и всички да имат достъп до нея. Това е логиката на новинарския център - търси се бързината, търси се информация от маскимален брой новинарски канали. Това също е стъпка към бъдещето на радиото като цяло.

Интервюто на Емил Костов с Даниела Якова е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21