Седем българи са сред отличените имена в класацията „Топ 100“, за най-креативен хайку автор в Европа, за 2023-та година. Полският хайку поет Кшищоф Кокот връчва, ежегодно, сертификатите на Haiku Euro Top 100.
За шеста година Владислав Христов е в тази класация, която се провежда за 13-та поредна година.
"Това, че освен мен присъстват още шестима българи показва, че нашето българско хайку е на световно ниво и нашите хайджини са не по-малко добри от световните майстори. Полският поет Кшищоф Кокот, който прави класацията, следи през цялата година какво излиза и кой какви конкурси печели, защото в момента хайку е най-популярният поетичен жанр.
Хиляди души, от цял свят, пишат хайку. Може би, защото тази литературна форма е много кратка и достъпна. А, също така е подходяща за споделяне в социалните медии и мрежи. Затова и интересът към нея е много голям, през последните години. Хайку изпревари по интерес останалите видове поезия. Сега е на първо място, сред пишешите хора от цял свят. Това е световна тенденция, която говори, че съвременият човек е продукт на този живот, който води и тази краткост и забързаност, който ни спохождат се отразяват и на литературата. Дори при романа, който е най-дългата литературна форма. Романите започнаха да скъсяват обема си, както и поезията става све по-камерна, което не е лошо, защото ни дава един концентриран вид на посланието, което искаме да предадем на публиката“, казва за предаването „Вход свободен“, хайку поетът Владислав Христов.
Другите български имена в престижната класация са Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова и Минко Танев.
Критерият на комисията за класирането са отличията на европейските хайку автори в международни конкурси и публикациите им в престижни англоезични издания, онлайн списания и печатни издания.
Владислав Христов е част и от журито на петия международен конкурс за хайку "Мая Любенова". Периодът за кандидадтстване стартира на 1-ви януари и продължава до 28-ми февруари, включително.
Конкурсът е отворен за всички. Изпратените хайку трябва да бъдат написани лично от автора, непубликувани (онлайн или в печатни издания) и да не са споделяни в никоя от социалните медии, включително затворени и лични групи. Поетите могат да кандидатстват на английски или български, с не повече от две хайку творби, като няма зададена конкретна тема. Част от журито на конкурса са още Антоанета Николова и Гергана Янинска, която е сестра на Мая Любенова.
Мая Любенова е име много свързано с Пловдив. Освен, че е родена в тук, тя прекарва в града на тепетата последните години от живота си. Мая Любенова е знаково име както за българското, така и за световното хайку. Нейните преводи помагат, изключително много, да се популяризира българското хайку и да бъде забелязано в световен мащаб.
Конкурсът „Мая Любенова“ се радва на все по-голяма популярност. Много автори от страната и чужбина изпращат свои текстове. В сайта „Културни новини“ са описани, подробно, условията за участие в конкурса.
Имената на спечелилите ще бъдат обявени през март. Техните хайку творби, с преводи на английски, ще бъдат публикувани на 17-ти април.
„Приветствам пишещите хора да вземат участие. Дори тези, които за първи път прописват хайку нека да участват, защото така става, чрез опитване. Това е и смисълът на всеки конкурс, да се види, че хайку не е нещо, от което трябва да се плашим и че всеки може да опита. Доколко ще успее е отделен въпрос. Самият опит, както и в японската и дзен философия, като цяло е по-важен от резултата. Пожелавам на всички пишещи, през новата година да бъдат по-смели в изразяването си, защото все пак поезията е смелост. Така, че нека бъдем смели и да изразяваме емоциите си чрез текстовете, за да може те да стигнат бързо до сърцата на читателите“, казва още Владислав Христов.
Чуйте повече, в интервюто за предаването „Вход свободен“, в прикачения файл.
В Пловдив тази вечер за 16-и път ще стартира Международният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща". Началото му ще поставят довечера две световноизвестни имена – цигуларят Марио Хосен и пианистката Дора Делийска . Концертът е в Епископската базилика. Роденият в Пловдив Марио Хосен заяви, че рядко се връща в Пловдив заради..
С поредица събития в Пловдив отбелязва 90-годишнината от рождението на големия български художник Димитър Киров – ДиКиро. В къщата на Верен Стамболян , където е Постоянната експозиция на ДиКиро, се провежда живописен пленер с участието на ученици и преподаватели от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ и на Националната..
Филмът "Това, което остава" е история за екстремното съзряване на момче по време на трагични събития, които разтърсват семейството му. Тази вечер, 20.05.2025 от 19:00 часа е прожекцията в Лъки Дом на киното - Пловдив. Входът е свободен. Днес на прожекцията в Пловдив ще присъства режисьорът на филма Димитрис Георгиев. Историята не е..
Премиера на книгата с разкази и есета „Светулки през зимата“ ще направи пловдивската авторка Мария Николова тази вечер в Народна библиотека „Иван Вазов“. За писателката и нейното творчество ще говори редакторът акад. Благовеста Касабова. Модератор на литературната среща ще бъде писателят Иван Христов. Това е втора книга с проза на Мария..
Красимир Димовски получи Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България". Той бе отличен за романа си "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П". Името му бе съобщено на церемония в Софийската градска художествена галерия. Авторът каза, че най-голямото богатство на човек е да може да намери празно пространство: В..