Изглежда така сякаш експертите и визионерите на президента Румен Радев го съветват да излезе на евроизборите, да направи своя партия, затова и той използва всички възможности да играе ролята на опозиция. Това коментира политологът Цветанка Андреева в предаването „Точно днес“.
Поводът изказването на държавния глава, че влизаме в Новата година с половинчати решения - полу-Шенген, полуреформа и полубюджет и сезирането на Конституционния съд за промените в конституцията.
Тезата си Цветанка Андреева подкрепи с аргументите, че почти в навечерието на всички предсрочни избори Радев подкрепя пряко или косвено някоя формация. Припомни и появата на движението „Трети март“.
Според нея ходът на президента с атаките към правителството е бил съвсем очакван. Подчерта още, че прави впечатление, че Радев не си даде дълга политическа ваканция преди да атакува отново властта.
„Той е главният опозиционен лидер спрямо редовната власт. Неговата гледна точка е на политик, а не на държавен глава. Може би има основания да се държи така на база натрупания опит и това, че смята, че има голяма обществена подкрепа. В момента той изпълнява неговия си политически план.
Освен това Радев е чувствителен към конституционните промени, тъй като реформата в частта със служебните кабинети е породена от редицата прецеденти, които въведе. Видяхме, че надхвърли правомощията си на държавен глава, когато в неговите ръце попадаше служебната власт“, коментира Андреева и добави, че очевидно служебната власт се е нуждаела от реформа.
Категорична е, и че донякъде управленската криза, в която изпаднахме през изминалите години, се корени в начина, по който бяха разписани правомощията на служебния кабинет.
Политологът очаква 2024 година да бъде по-стабилна в политически и институционален смисъл от предходните години. Според нея няма да има предсрочни избори, а управленската криза е преодоляна.
Добави още, че в геополитическо отношение може да има сътресения и изненади, затова и е изключително важно вътрешно да сме стабилни като власти.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..