Икономическият анализатор Красен Станчев смята, че политиците и правилата, които те създават, трябва да насърчават сътрудничеството между всички болници, но и честната конкуренция между тях.
"Това вече го видяхме по време на пандемията, когато болниците си сътрудничеха доста добре. Често лекари работят в различни болници - примерно държавна и частна, което също е вид сътрудничество и трябва да се легализира", посочи Станчев в интервю за предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив.
Според икономическия анализатор парите трябва да следват пациента, който решава сам къде да се лекува.
Той посочи, че господстващото положение на НЗОК изкривява картината, защото болниците предпочитат по-скъпото лечение и хоспитализациите. "Касата предпочита да работи с големи болници или с тези, които са й под ръка, или с по-познатите. Тук се получава изкривяването на конкуренцията", смята Красен Станчев.
Анализаторът допълни, че само в София има повече болници отколкото в цяла Австрия, но това не винаги означава добро здравеопазване.
Красен Станчев припомни, че след старта на раздържавяването частни болници са заели нишите, които не са предпочитани от държавните - като сърдечно-съдови заболявания, ин витро, генни болести и др.
"Здравето не е чиста икономика. Особеното е, че ние не знаем причините за нещо или не знаем резултатите от нещо, затова тук работи превантивният подход. Трябва да се наливат средства в превенцията на заболяванията", заяви Станчев.
Той обаче подчерта, че здравето е лична отговорност и няма основание да се санкционират хора, които не ходят на профилактични прегледи.
Цялото интервю на Емил Костов с икономическия анализатор Красен Станчев е в прикачения файл.
Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..
Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..
Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..