Икономическият анализатор Красен Станчев смята, че политиците и правилата, които те създават, трябва да насърчават сътрудничеството между всички болници, но и честната конкуренция между тях.
"Това вече го видяхме по време на пандемията, когато болниците си сътрудничеха доста добре. Често лекари работят в различни болници - примерно държавна и частна, което също е вид сътрудничество и трябва да се легализира", посочи Станчев в интервю за предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив.
Според икономическия анализатор парите трябва да следват пациента, който решава сам къде да се лекува.
Той посочи, че господстващото положение на НЗОК изкривява картината, защото болниците предпочитат по-скъпото лечение и хоспитализациите. "Касата предпочита да работи с големи болници или с тези, които са й под ръка, или с по-познатите. Тук се получава изкривяването на конкуренцията", смята Красен Станчев.
Анализаторът допълни, че само в София има повече болници отколкото в цяла Австрия, но това не винаги означава добро здравеопазване.
Красен Станчев припомни, че след старта на раздържавяването частни болници са заели нишите, които не са предпочитани от държавните - като сърдечно-съдови заболявания, ин витро, генни болести и др.
"Здравето не е чиста икономика. Особеното е, че ние не знаем причините за нещо или не знаем резултатите от нещо, затова тук работи превантивният подход. Трябва да се наливат средства в превенцията на заболяванията", заяви Станчев.
Той обаче подчерта, че здравето е лична отговорност и няма основание да се санкционират хора, които не ходят на профилактични прегледи.
Цялото интервю на Емил Костов с икономическия анализатор Красен Станчев е в прикачения файл.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..