Само с икономически стимули едва ли ще можем да променим тенденциите в раждаемостта, каза в следобедната програма на Радио Пловдив "Ден след ден" доц. д-р Спас Ташев от департамент "Демография" на Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.
По повод определената като приоритет от правителството борба с демографската криза финансовите стимули и улеснения за младите семейства той припомни, че тези стимули не са нови, а част от тях вече са били са обсъждани, но не са дали резулатат.
Повече деца при бедните и по-малко при богатите
В света има две противоположни демографски тенденции - раждаемостта е ниска при богатата част на света, а при по-бедните части на света има свръхраждаемост. Демографските показателите в Германия по никакъв начин не са по добри от тези в България , въпреки че техния стандарт е по-висока, а това е класически пример за това, че само с икономически механизми няма как да се повлияе на раждаемостта, каза още доц. Ташев.
Спред него и редица изследователи намаляването на раждаемостта е въпрос на промяна в ценностната система и това е нещото, което отличава зоните с демографска депресия от зоните с демографски врив.
Новите ценности водят до намаляване на броя на децата
По времето на първия демографски преход родителите са осъзнавали, че не е необходимо да имат по-голям брой деца и се налага двудетния модел - стига се до разбирането, че е по-добре да се влагат повече средства в по-малко деца, за да получат по-добра реализация, отбеляза Ташев.
В наши дни говорим за втори демографски преход сега – тези, които би трябвало да станат родители, смятат че все още могат да инвестират в свовето собствено развитие, а децата се явяват пречка за това. Стига се до отлагане на създаването на семействои рждането на първо дете, стига се до еднодетен модел, а при няко се наблюдава абсолютно осъзната безбрачност и липса на деца, каза още Спас Ташев.
Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения звуков файл
През 2025 година община Пазарджик ще получи от държавата 3,5 милиона лева за облагородяване на инфруструктурата. Отделно през общинската програма за държавния бюджет за Пазарджик е одобрено финансиране за проекти на стойност 50 милиона лева. Общината работи и по европроекти за близо 100 милиона лева. Това съобщи пред Радио Пловдив кметът на..
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..