Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зимният туризъм върху тънък лед

В епизода "Зимният туризъм: върху тънък лед" на подкаста "Европа - Ново поколение" търсим разбиране на сложната връзка между изменението на климата и туризма. Поглеждаме към широкообхватните последици от климатичните промени върху планинските региони и въздействието им върху туристическия бизнес у нас.

https://binar.bg/evropa-novo-pokolenie-zimniyat-turizam-varhu-tanak-led/?q=%2Fevropa-novo-pokolenie-zimniyat-turizam-varhu-tanak-led%2F%3B&nordt=1

Поставяме фокус върху причините климатът на Земята да се променя толкова интензивно в последните 20 години и върху начините, по които човечеството може да забави повишаващите се температури. Проучваме мерките, предприети както от Европейския съюз, така и от световната общност за минимизиране на неблагоприятните последици от изменението на климата. Питаме и доколко ефективни са тези мерки.

Кръгова икономика, или да си правиш добре сметката - тема в проекта на БНР "Европа – ново поколение"

В подкаста може да чуете мненията на: 

· Доц. Емил Гачев, доцент в катедра География, екология и опазване на околната среда към природо-математическия факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Работи и в департамент “География“ към НИГГГ-БАН.

· Антоанета Йотова, физик-метеоролог със специалност “Климатология”. Човек с дългогодишен опит като изследовател в областта на промените в климата и политиките за реагиране на тези промени. Един от първите индивидуални членове на Коалиция за климата – България.

· Зорка Тумбакиева, секретар на Съюза на туристическия бизнес – Банско, която споделя практически гледни точки за това как бизнесът в туристическия сектор се адаптира към променящия се климат.

А също и на двама малки скиори, които добавят гледната точка на новото поколение и споделят наблюденията си върху това как се променя климатът и защо има деца, които не са правили снежни човеци.

Чуйте подкаста в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45