В епизода "Зимният туризъм: върху тънък лед" на подкаста "Европа - Ново поколение" търсим разбиране на сложната връзка между изменението на климата и туризма. Поглеждаме към широкообхватните последици от климатичните промени върху планинските региони и въздействието им върху туристическия бизнес у нас.
Поставяме фокус върху причините климатът на Земята да се променя толкова интензивно в последните 20 години и върху начините, по които човечеството може да забави повишаващите се температури. Проучваме мерките, предприети както от Европейския съюз, така и от световната общност за минимизиране на неблагоприятните последици от изменението на климата. Питаме и доколко ефективни са тези мерки.
Кръгова икономика, или да си правиш добре сметката - тема в проекта на БНР "Европа – ново поколение"
В подкаста може да чуете мненията на:
· Доц. Емил Гачев, доцент в катедра География, екология и опазване на околната среда към природо-математическия факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Работи и в департамент “География“ към НИГГГ-БАН.
· Антоанета Йотова, физик-метеоролог със специалност “Климатология”. Човек с дългогодишен опит като изследовател в областта на промените в климата и политиките за реагиране на тези промени. Един от първите индивидуални членове на Коалиция за климата – България.
· Зорка Тумбакиева, секретар на Съюза на туристическия бизнес – Банско, която споделя практически гледни точки за това как бизнесът в туристическия сектор се адаптира към променящия се климат.
А също и на двама малки скиори, които добавят гледната точка на новото поколение и споделят наблюденията си върху това как се променя климатът и защо има деца, които не са правили снежни човеци.
Чуйте подкаста в звуковия файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..