Той обаче отбеляза, че това по-високо търсене не е вдигнало потреблението от българските централи, а от внос.
Иванов припомни, че битовите клиенти, които са на регулирания пазар, ползват ток, произведен в България, а клиентите на свободния пазар логично търсят източници с по-ниска цена.
"Тъй като на нашия пазар източниците с по-ниска цена като хидроелектрическите централи и АЕЦ са максимално натоварени, то фактически изборът за допъваща енергия, която ни трябва, пада по-скоро на внос от чужбина, отколкото да се закупува от въглищните ни централи", отбеляза Иванов.
Той обясни, че вносът на ток от съседни страни е рентабилен, защото тази енергия е произведена основно в централи на газ, а цената му в последно време е стабилна и значително по-ниска от високите кризисни нива от началото на инвазията на Русия в Украйна. Това, според Иванов, се дължи основно на координираната политика на ЕС за осигуряване на доставки и недопускане на ценови скокове.
Антон Иванов припомни също, че при природния газ се закупуват много по-малко въглеродни квоти на произведен мегаватчас енергия, отколкото при въглищата.
"Цената пък на въглеродните квоти са задържа висока и това много силно ограничава в ценово изражение работата на въглищните централи навсякъде в региона", добави той.
"В крайна сметка се вижда, че въглищните ни централи не могат да се конкурират при условията, които са сега на европейския пазар с изградените газови цетнтрали и те остават да работят в едни режими на изчакване на високи цени, които са доста нерегулярни. Съответно добивът на въглища в нашите основни рудници спадна.
Все по-наложително е ние да разсъждаваме върху това кои въглищни мощности могат да останат за по-дълго време и кои е по-ефективно да бъдат затваряни и съответно пренасочвани към други начини за производство на електрическа енергия и други индустриални производства", коментира Антон Иванов.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..