Детето, което бе малтретирано в семейството на майка му и нейния интимен приятел, е обгрижено и настанено на сигурно място – съобщи министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова, цитирана от БТА.
Веднага, след като е получен сигналът е предприета мярката полицейска закрила и 5-годишното момченце е настанено в Център от семеен тип, обясни Шалапатова. Тепърва ще се прецени къде детето ще живее по-добре. Бащата също е много добра опция, въпреки че досега е бил в чужбина, и ако има капацитет да полага качествени грижи за него, каза още социалният министър.
Първо трябва да се изчерпи родното семейство, но ако това не е възможно се търсят близки и роднини и крайният вариант е приемно семейство до навършване на пълнолетие, ако поведението на родителите продължава да бъде агресивно и има риск от малтретиране, обясни министър Иванка Шалапатова.
Като смущаваш тя определи факта, че детето е спряло да ходи на детска градина от края на ноември, а държавните органи са получили сигнал едва след като насилието вече се е случило.
По думите ѝ компетентните институции тепърва ще се произнесат за това какви наказания да бъдат наложени на майката и партньора ѝ, но те трябва да са безкомпромисни.
Пловдив е център на честването по случай 140-ата годишнина от Съединението на България, като на тази дата – 6 септември, градът отбелязва и своя празник. Официалното честване в Пловдив ще започне в 10 часа с тържествен молебен в катедралния храм „Света Богородица“, отслужен от Пловдивския митрополит Николай. След приключването му следва..
С поднасяне на цветя пред паметници на герои и празничен концерт Асеновград отбелязва годишнината от Съединението. В парка срещу гарата ще представители на администрацията и граждани ще поднесат цветя в знак на признателност пред паметната плоча на Пере Тошев. Слово ще изнесе Иван Дуков – директор на Исторически музей в Асеновград...
Заради градския маратон „Съединение“ и за честването на празника довечера се променя движението в няколко района. От ОП „Организация и контрол на транспорта“ информират, че заради провеждането на „49-и международен мемориален маратон „Съединение” на 6 септември, за времето от 09:30 ч. до 13:30 ч. или до приключване на мероприятието, ще бъде..
„Духовни маршрути в Пловдив 2025“ стартират днес с пътешествие из Филипопол от XIX век. В четири поредни съботи през месец септември издателство „Летера“ ще поведе пловдивчани и гости на града по стъпките на четири нови маршрута. Обиколките са посветени на литературата, архитектурата, киното, театъра и изобразителното изкуство. Първият..
Десетки се стекоха в пловдивското село Първенец, където тази вечер се проведе тържествена проверка-заря по повод 140-та годишнина от Съединението на България. В церемонията, която се провежда за първи път в селото, участва вицепрезидентът Илияна Йотова. Преди началото ѝ пред журналисти Йотова призова българите: "Да бъдем онези българи преди 140..