Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Време е историята да се учи от българска гледна точка

Крайно време е българската история да започне да се учи от българска гледна точка, а не от чужда, не от съветската и руската. Това коментира проф. Димо Чешмеджиев, университетски преподавател и учен от БАН, по повод  дебата за съдбата на паметника „Альоша“ на Бунарджика.

Той добави, че ако погледнем темата през призмата на историята, то изобщо не би трябвало да има дебат.

„Ако го погледнем от гледна точка на българската национална история този паметник трябва да бъде премахнат, тъй като той няма никаква връзка със събития от тази история. Не заличен, а преместен в Музея на социалистическото изкуство, за да се знае какво изкуство се е създавало през този период и на кого е служило то“, каза проф. Чешмеджиев.

Той добави, че не знае как би могла да се обясни несправедливостта на режима, тъй като четейки написаното на плакатите на протеста в защита на Альоша се вижда, че няма да бъде разбрана.

„Рационално обяснение за някои от написаните неща, като Альоша е нашият Христос, няма. Не знам дали може адекватно да се обясни на хората какво се е случило в близкото минало“, каза историкът.

Обясни, че през 1944 г. страната ни е окупирана. Тогава правителството се събира, за да скъса съюза с хитлеристка Германия и един съветски агент докладва на съветското ръководство.

„Червената армия бързо влиза в България. Обявява се предварително война на България, за да може тя да влезе като окупираща армия, не като съюзническа армия.

Имайте предвид, че дотогава  България поддържа дипломатически отношения със Съветския съюз, въпреки че в съветските консулства се намират количества оръжия по това време и тук се пращат парашутисти, подводничари. 

Влиза окупационната армия довежда на власт една партия, която е маргинална до този момент – БКП и тя започва да издига паметници. Създават идеята за борбата с фашизма. Това обаче е невярно.

По-младите не знаят, но първият проект за създаване на паметник в Пловдив е на Сталин.

Сталин междувременно умира и променят проекта, правят паметник на руски войник, който е победил хитлеризма. 

Руският войник несъмнено има принос в победата над хитлеризма, но такъв имат и други европейски и американски войници“, обяснява проф. Чешмеджиев.

Добавя още, че партията после започва да води антибългарска политика, която е просъветска политика. Пример дава с отричането на Македония и на други български земи. Подчерта, че българският национален идеал е обявен за националистически,  фашистки .

Според историка грешките на историята ни струват една разколебаност в националната същност и тичане след чужди идеали.

По думите му дебатът по темата пък ясно показва, че българинът винаги ще търси голям брат, който да го закриля.

„Забравяме, че България е била велика държава, че народът ни макар и малък има с какво да се похвали“, добави Чешмеджиев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Синдикатите няма да отстъпят от политиката по доходите

Синдикатите няма да отстъпят от това да има политика по доходите в бюджет 2025. Това коментира Петър Мишев, икономически анализатор на КНСБ след като стана ясно, че финансовото състояние на страната ни е тревожно. Подчерта, че нито заплатите, нито пенсиите трябва да бъдат замразявани. По думите му от началото на тази година има индикации..

публикувано на 23.01.25 в 10:55

Югоизточна Европа се обединява в борбата срещу HPV

В седмицата за профилактика на рака на маточната шийка България е домакин първата регионална конференция под надслов „Споделена визия за Югоизточна Европа: Заедно за елиминиране на раковите заболявания, причинени от HPV“. Основна цел на форума  е споделяне на най-добри практики между страните: как по-ефективно да се сформират..

публикувано на 23.01.25 в 10:38

Релефът на Пловдив влияе за чистотата на въздуха

През последните 15 години тенденцията за чистота на въздуха в Пловдив е добра.  Измерванията на двете станции „Каменица“ и „Тракия“ сочат, че замърсяването намалява – заяви в интервю за Радио Пловдив  проф. Димитър Атанасов от НИМХ. Той работи по проекта „Европейска инициатива“, в който Пловдив е пилотен град за изследванията...

обновено на 23.01.25 в 10:33

Без регулации извън ЕС ще има по-чести терористични заплахи

Нова вълна от имейли с бомбени заплахи в цялата страна, включително и в Пловдив. Подобни сигнали за взривни устройства в учебните заведения имаше преди повече от година.  Според Златогор Минчев от Института по информационни и телекомуникационни технологии към БАН с тава дума за терористични заплахи. По думите му дали е било опит за удължаване на..

публикувано на 23.01.25 в 10:18

Бюджетите за отбрана в ЕС се очаква да се увеличават

Какво означават заявките от втория мандат на Доналд Тръмп за Европа и България, коментираме с  Мария Симеонова , директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика. Тръмп вече предупреди, че е време за баланс в търговските отношения с ЕС.  Симеонова отбеляза, че първите си изказвания Тръмп не споменаваше ЕС, той предпочита да се..

публикувано на 22.01.25 в 15:25