Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С Десислава Атанасова назначиха "партиен секретар" на КС

| обновено на 19.01.24 в 16:26

В Народното събрание бяха избрани двамата представители на парламента в Конституционния съд.  Десислава Атанасова, доскорошен председател ан ПГ на ГЕРБ, едно от „остриетата“ на тази партия в политическите дебати, както и Борислав Белазелков – бивш съдия, човек без партийни ангажименти.

Губят ли електорална подкрепа ПП-ДБ с решението си да подкрепят кандидатурата на Десислава Атанасова от ГЕРБ за този висок държавен пост?

Това ще го покажат  следващите избори, но това е компромис, който минава далеч над границите на допустимост.  Това е назначение, което няма как да помогне за обществената подкрепа на ПП ДБ по никакъв начинкоментира пред Радио Пловдив известният журналист Петко Георгиев.

Дано ПП и ДБ да имат някакви сериозни аргументи за това. Компромисите са важен компонент от всяка една стратегия. Просто има допустими, разумни и глупави компориси. Не бива да се правят компромиси на ценностно ниво - убеден е Петко Георгиев.

Да се вкара такова ярко политически лице, без никаква практически юридическа тежест, образование и самостоятелност в КС звучи като да му се назначи партиен секретар от ГЕРБ!

Може ли да има стратегия за съгласие в коалицията поне докато се попълнят редовете на „регулаторите“?

Сама по себе си тази концепция аз на тебе – ти на мене не е правилният начин за конструиране на държавната структура на България.  В общественото съзнание такъв тип „позитивни“ новини са трудни за осъзнаване.

Кой печели разговора за постигнатото по Шенген?

Най-важното е, че голямата печалба е за българските граждани. Няма никакво съмнение, че опозицията се опитва да го политизира като недостатъчно или направо неуспех, но  влизането в Шенген независимо как, е огромен успех за България. Когато след няколко месеца  хората започнат да се възползват от реалностите на присъединяването към Шенген, ще разберат колко глупави и късогледи са били критикуващите постигнатото. Когато изчезнат опашките по границата с Гърция всички ще забравят, че някога някой е бил против.

Това е частичен, но огромен успех за България. А след толкова вече години членство в ЕС - това тряваше да се случи отднавна, веднага.

Доколко външните проблеми крепят това мнозинство?

Те са катализатор, но не са основните. Повечето са свързани с вътрешните фактори. Колкото до философията на това управление, то ще се задържи докато Борисов и Пеевски не измислят някаква негова алтернатива. Засега обаче такава не се очертава.  А Делян Пеевски винаги е бил участник във вземането на решения. Просто сега вече го прави публично и видимо.

Каква представа оставя президентът Румен Радев, след като навърши втората година от втория си мандат?

Жалко е, че не се говори достатъчно за това той да бъде отстранен от поста. Защото заради това, което той направи от началото на  агресият ана Русия срещу Украйна, той заслужава да понесе политическа санкция. Заради опитите си да подчини България на Русия.  Мнозинството в парламена сега е в състояние да свали президента Румен Радев от власт и тряваше да го направи, отколкото да ограничава президентските правомощия по принцип.  Защото още три години той ще продължи да „вредничи“ по всякакъв начин и на всички нива – категоричен е Петко Георгиев.  

Той обаче няма капацитета да обособи собствена партия и да стане партиен лидер. Ако някой му дава такива съвети, дълбоко бърка.

Извън президентството и без подкрепата на БСП и Възраждане, Румен Радев би бил в тежка битка с четирите процента (бариера за влизане в парламента).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политечески зависимисти и..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Тоя уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45
Божидар Божанов

Хората на улицата очакват да има правосъдие за всеки

Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..

публикувано на 21.07.25 в 10:31
Татяна Буруджиева

Опозицията не може да предложи алтернатива на управлението

„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..

публикувано на 21.07.25 в 10:11
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51