"Има общински съветници и централна власт, които да решават компактно съдбата на паметниците, защото тя не касае само паметника Альоша и паметника на Съветнската армия в София, но такива паметници има и във Варна,.и в Бургас, и на много други места.
Това, което аз предложих, след като има толкова много носталгични чувства към най-големия монумент в Пловдив, поставен на най-високото място, той може наистина да остане там, но не в тази си вертикална насоченост, която издава мощ, каквато Съветската армия няма, а като се положи хоризонтално. Така, както са се полагали мумиите в египетските пирамиди". Това каза писателят Антон Баев.
По думите му, това няма да струва никакви средства, а от друга страна, ще се запази и мястото.
"Защо паметникът да е хоризонтално ли? Ами посоките в света винаги се сменят и то не отпреди 20-30 години, а периодично и ние трябва да виждаме накъде върви светът. Може главата да бъде положена на Изток, а краката - на Запад, така, както се осъществява и днешната световна миграция - в посока Изток - Запад. Краката на Альоша могат да сочат на Запад".
Баев подчерта, че консесусно преосмисляне на миналото с друга оптика е възможно. Крайните противопоставяния не са в цялото общество, а съставляват отделни групи от хора от 15-20%, привързани повече към евроатлантическите ценности и Запада или друга по-малка - към Изтока. "Трябва да се намери баланса и да обърнем Альоша Изток - Запад и да запазим мястото. Идеята може да е смешна в своята провокативност, но съдържа възможна оптика към миналото".
Баев подчерта, че в момента човек не живее "вертикално" с насоченост към Бога.
"Той живее хоризонтално, това е пространствено разпадащият се човек, мигриращ от място на място и това още не е уловено в изкуството. Все още ние вървим в някакви вертикални паметници, които сочат връзката между ботуша и Бога. Такава връзка няма!"
Баев бе категоричен, че за преосмисляне на миналото трябва да бъде предизвикана дискусия с участието на широк интелектуален кръг. Идеята за референдум няма да сработи, поради факта че не може сегашното, бъдещето или миналото да се решават с референдум, когато касаят културно-историческата сфера.
"С референдуми може да се решават фактически въпроси, като това, откъде да минава например градският транспорт."
Интервю - звуковия файл:
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..