Заместник-председателят на руския клон на Комитета по правата на човека към ООН Иван Мелников, който е и директор на Фондацията за защита на националното историческо наследство, отправи молба към генералната директорка на Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) Одре Азуле да не позволява премахването на паметника "Альоша" в Пловдив, предаде ТАСС.
"Моля да предприемете действия относно искането за защита на паметниците на освободителите от Съветската армия и да се повдигне пред властите в България въпросът за обсъждане на действията по премахването на паметниците на воините освободители и на недопустимите нарушения на международното право, а така също и нарушението на правата на националните малцинства и реабилитацията на нацизма", се казва в молбата на Мелников.
"Това са несправедливи спрямо историята решения, които противоречат на Конвенцията за защита на световното културно и природно наследство, приета от Общото събрание на ООН на 16 ноември 1972 г. Още повече, в редица съседни държави с представителства на Комитета по правата на човека към ООН вече бяха предприети предпазни мерки във връзка с разгледани жалби и по силата на член 49 от разпоредбите на комитета. В съответствие с това властите в тези държави бяха задължени да не допускат премахването на паметници, които преминаха под защитата на ООН. Освен всичко от друго в София, след премахването на паметника на Съветската армия на 19 декември 2023 г., Софийският градски административен съд се произнесе, че демонтирането на въпросния паметник е незаконно", заявява още руският представител.
На 16 януари, на първото си пленарно заседание от пролетната сесия, Държавната дума на Руската федерация прие декларация, в която осъжда инициативата за демонтиране на паметника "Альоша" в Пловдив.
Седмица по-рано общински съветници от групата на "Продължаваме промяната – Демократична България" внесоха предложение до Общинския съвет на Пловдив паметникът на Съветската армия “Альоша” да бъде преместен в срок до края на 2024 година. В доводите на предложението се казва, че паметникът е символ на окупацията на България между 1944-1947 г. от Червената армия и е символ на потиснатото национално достойнство, както и че представя погрешно историческата реалност. Според вносителите премахването на монумента е морален акт, който цели да почете българската история, националното достойнство и жертвите на тоталитарния комунистически режим.
Паметникът на Съветската армия "Альоша" в Пловдив е гранитна статуя с височина 10,5 м, която се издига на хълма Бунарджик. Открит е официално през 1957 година. Изобразява изправен съветски войник, който държи картечен пистолет "Шпагин" с цевта надолу. Прототипът на статуята е руският войник от Трети украински фронт Алексей Иванович Скурлатов.
Запалени сухи треви в изоставен двор в село Войводиново, община Марица, предизвикаха пожар, който бързо се е прехвърлил върху селскостопанска постройка и я е изпепелил. Сигналът е подаден в 17: 07 ч. на аварийния телефон 112. На място е изпратен един екип на пловдивската пожарна. Впоследствие заради опасността огънят да се прехвърли върху съседни..
23-годишен у частник в телефонна измама е арестуван от полицията в Хисаря. Той е задържан след сигнал от 77-годишна жена, потърсила помощ от служителите на реда. В събота тя подала сигнал, но след като вече била дала 18 000 лева на непознат. Той успял да я заблуди, че тези с тези пари ще бъде заловен опасен престъпник. Впоследствие възрастната..
Община Сопот получава над 19 млн. лв. от държавния бюджет за 10 инфраструктурни проекта. Сред тях са изграждане на нов преливник на Главен колектор от канализационната мрежа на града, преустройство на централния площад и парка, както и ремонт на сградата на отдел „Местни данъци и такси“. За тези три проекта община Сопот вече има подписано..
Бурни дебати за презастрояването на Пловдив предизвика на днешната общинска сесия точката за одобряване на подробен устройствен план за регулация и застрояване на части от квартала в района до новата сграда на ПУ „Паисий Хилендарски“ в Пловдив. След повече от час разисквания и прегласуване общинските съветници приеха предложението. Те бяха..
За пореден ден пловдивчани нямат вода в центъра на града. По две аварии на важни водопроводи, захранващи Стария град и голяма част от район „Централен“, работят екипите на ВиК-Пловдив, съобщиха от дружеството. Тази сутрин отново се стигна до пробив на водопровода на ул. „Княз Александър Дондуков-Корсаков“, съобщи инж. Йордан Чемишев от..