Всичко започва преди 24 години, когато катастрофира. Дотогава е работил като барман и сервитьор. Инцидентът обаче го приковава в инвалидна количка и преобръща живота му на 180 градуса.
Остава без работа, но с желанието да не се предава. Първо се фокусира върху рехабилитацията, а после и върху усъвършенстване на своите умения.
"Успоредно с рехабилитацията започнах да изучавам английски, купих си учебници, речници и помагала. После реших да запиша в Пловдивския университет лингвистика с информационни технологии.
Завърших през 2019 г. и нещата на трудовия пазар си дойдоха на мястото", казва Пламен Стоянов.
Работил е като преводач, а от скоро заема длъжността координатор към Съюза на инвалидите в Пловдив.
"Сред задълженията ми е да помагам на хората в неравностойно положение с документацията, с ТЕЛК, да им намирам работа. Занимавам се и с информиране на институциите, когато средата не е адаптирана за хора с увреждания", обясни Пламен Стоянов.
На длъжността той работи вече половин година, а края на януари му донесе хубавата новина, че вече има постоянен договор. Нает е по държавна програма, която цели осигуряване на трудова заетост на хората с увреждания. И макар отскоро да е координатор вече има и първата си спечелена битка. Свързана е с достъпността на градската среда.
"На улица Даме Груев, близо до Съюза на инвалида, бяха започнали да обновяват тротоара, но не направиха скосения, така че да са достъпни за инвалиди. След разговори с кмета и множество имейли до отговорните институции проблемът беше разрешен - изградиха скосенията", обясни Пламен.
И макар Пламен да е добрият пример за интеграция на хората с увреждания на пазара на труда, то проблемът е далеч от своето разрешаване. Страната ни сериозно изостава спрямо Европа по този показател. Само 21% от хората с увреждания в трудоспособна възраст успяват да си намерят работа у нас. За сравнение в Западна Европа процентът е значително по-голям – около 70%. Причините са комплексни. Според Георги Колев от Съюза на инвалидите основната е непознаването на законодателството от страна на работодателите.
"Работодателите имат стари нагласи, заради един член на Кодекса на труда, който е премахнат още през 90-те години. Той ограничаваше освобождаването им от работа, когато не се справят със задълженията си. Сега ограничението е, че работодателят преназначава служителя на друга щатна бройка, която е по-лека за него.
Ако и тогава не успее да се справи със задълженията си, то работодателят може да го освободи", обясни Колев.
Припомни и, че държавата предвижда редица облекчения за работодателите при наемане на хора с увреждания, сред които и поемане на заплатата им за определен период. Георги Йорданов, изпълнителен директор на Агенцията за хора с увреждания, обясни, че политиката надгражда така:
"Тази година с приоритет ще финансираме проекти, които са образователни, дават някаква квалификация, напр. за оперативни счетоводители.
Това ще им позволи да стъпят на пазара на труда, защото само с желание да се работи не става. Когато нямаш необходимата квалификации е трудно да работиш на позиция, която те задоволява".
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..