Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реализацията на пазара на труда става с учене

Истории за надежда

Животът на 48-годишния Пламен Стоянов минава през падения и възходи, за да стигне до каузата му – да се бори за правата на хората с увреждания в Пловдив. 

Всичко започва преди 24 години, когато катастрофира. Дотогава е работил като барман и сервитьор. Инцидентът обаче го приковава в инвалидна количка и преобръща живота му на 180 градуса. 

Остава без работа, но с желанието да не се предава. Първо се фокусира върху рехабилитацията, а после и върху усъвършенстване на своите умения.

"Успоредно с рехабилитацията започнах да изучавам английски, купих си учебници, речници и помагала. После реших да запиша в Пловдивския университет лингвистика с информационни технологии.

Завърших през 2019 г. и нещата на трудовия пазар си дойдоха на мястото", казва Пламен Стоянов.

Работил е като преводач, а от скоро заема длъжността координатор към Съюза на инвалидите в Пловдив.

"Сред задълженията ми е да помагам на хората в неравностойно положение с документацията, с ТЕЛК, да им намирам работа. Занимавам се и с информиране на институциите, когато средата не е адаптирана за хора с увреждания", обясни Пламен Стоянов.

На длъжността той работи вече половин година, а края на януари му донесе хубавата новина, че  вече има постоянен договор. Нает е по държавна програма, която цели осигуряване на трудова заетост на хората с увреждания. И макар отскоро да е координатор вече има и първата си спечелена битка. Свързана е с  достъпността на градската среда.

"На улица Даме Груев, близо до Съюза на инвалида, бяха започнали да обновяват тротоара, но не направиха скосения, така че да са достъпни за инвалиди. След разговори с кмета и множество имейли до отговорните институции проблемът беше разрешен - изградиха скосенията", обясни Пламен.

И макар Пламен да е добрият пример за интеграция на хората с увреждания на пазара на труда, то проблемът е далеч от своето разрешаване. Страната ни сериозно изостава спрямо Европа по този показател. Само 21% от хората с увреждания в трудоспособна възраст успяват да си намерят работа у нас. За сравнение в Западна Европа процентът е значително по-голям – около 70%. Причините са комплексни. Според Георги Колев от Съюза на инвалидите основната е непознаването на законодателството от страна на работодателите.

"Работодателите имат стари нагласи, заради един член на Кодекса на труда, който е премахнат още през 90-те години. Той ограничаваше освобождаването им от работа, когато не се справят със задълженията си. Сега ограничението е, че работодателят преназначава служителя на друга щатна бройка, която е по-лека за него. 

Ако и тогава не успее да се справи със задълженията си, то работодателят може да го освободи", обясни Колев.

Припомни и, че държавата предвижда редица облекчения за работодателите при наемане на хора с увреждания, сред които и поемане на заплатата им за определен период. Георги Йорданов, изпълнителен директор на Агенцията за хора с увреждания, обясни, че политиката надгражда така:

"Тази година с приоритет ще финансираме проекти, които са образователни, дават някаква квалификация, напр. за оперативни счетоводители.

Това ще им позволи да стъпят на пазара на труда, защото само с желание да се работи не става. Когато нямаш необходимата квалификации е трудно да работиш на позиция, която те задоволява".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34