Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Влезе ли политиката в КС, с държавността е свършено

Тази вечер пред парламента ще се състои протест на Инициатива "Правосъдие за всеки" срещу избора на Десислава Атанасова и Борислав Белазелков за конституционни съдии. Протестът е под надслов "Конституционен съд под обсада! Да защитим правото и демокрацията!". 

"Кандидатурата на Десислава Атанасова, която е вторият човек в ГЕРБ и 10 години участва в творението на скандално законодателство. Затова е недопустимо от морална и професионална гледна точка тя да дстане конституционен съдия", заяви в интервю за Радио Пловдив адвокат Велислав Величков от Инициативата "Правосъдие за всеки"

Той беше категоричен, че не трябва да се допуска политиката, и то висшата политика, да влиза на бял кон в КС. "Конституционният съд трябва да пази държавата и конституцията от законите, които й противоречат, но и от онези политици, които нарочно изкривяват законите, за да обслужват лични или парнийни интереси".

Велислав Величков подчерта, че кандидатурите на Десислава Атанасова, както и на Борисла Белазелков са партийно договорени кандидатури.

Той не отрече, че и досега е имало партийни кандидатури, като даде пример с Георги Марков, който после се е оказал бивш агент на ДС. "Имаше още един такъв пример – бивш политически кадър на ГЕРБ  Анастас Анастасов, но той имаш юридическа кариера за разлика от Десислава Атанасова. Въпреки че е вписан адвокат, тя няма реален юридически опит, смехотворно е да се твърди друго", увери Величков.

Той добави, че Филип Димитров е избран за конституционен съдия 14 години след като е напуснал политиката, а Янаки Стоилов е уважаван професор по право с дълга практика по конституционно право.

Велислав Величков смята, че трябва да се въведе ясен критерий за избор на конституционни съдии. "Не може от парламентарната банка да се окажеш в КС и да даваш мнение по закони, които сам си писал. Изискване за конституционен съдия е да не си член на политичска партия. Не може политизирани хора да влизат в КС само като се откажат от членството си в партията, в която до вчера са били". 

В заключение Велислав Велочков беше категоричен, че влезе ли политиката в КС,свършено е с държавността, "защото политиците никога няма да се пазят от самите себе си".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Истината за ДПС е зад сцената, ПП-ДБ помпат рейтинга на Пеевски

90% от истината за ДПС е зад сцената, каза по повод последните събития политическият анализатор и ПР експерт Диана Дамянова. По думите й единственото, което е спъвало Пеевски за пълното поглъщане на партията е съдебното дело на Джевдет Чакъров за това кой управлява партията /днес Чакъров оттегли жалбата си, а преди това напусна и..

публикувано на 28.05.25 в 16:32

Трансплантирани спортисти отиват на Световни игри в Дрезден

Симеон Танчев и Йоана Зотева от Пловдив ще участват в Световните игри за трансплантирани това лято в Дрезден. 39-годишната Йоана Зотева е с две бъбречни трансплантации през 2012 и 2020 година. Тя е състезател на националните игри за трансплантирани в България със спечелени златни медали по тенис на маса и бадминтон. Участвала е в редица..

публикувано на 28.05.25 в 16:17

Осъзната е нуждата да се води война с нарушителите на пътя

Ако в рамките на един месец не се види значителна промяна в инцидентите по пътищата, министър-председателят ще предложи структурна промяна в тол управлението, в Агенция „Автомобилна администрация“, Пътна полиция и Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“. От МВР обещаха да засилят контрола по пътищата, като в него се включат..

публикувано на 28.05.25 в 16:07

Политиците са безпомощни, МВР - развихря фантазия

Лицето на българските политици е отвратително за народа и безпомощно в европейски контекст. В също време фантазията на МВР се развихря що се отнася до пътния травматизъм и надпреварата за поръчване на максимално безсмислени артикули.   Така политическият пр Арман Бабикян обобщи събитията от последния месец – обявена обществена..

публикувано на 28.05.25 в 11:35
Румен Драганов

Летният сезон ще е силен, стигаме нивата от 2019 година

Предстои силен летен туристически сезон, по-добър от миналогодишния. Това прогнозира Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма в програма "Точно днес" на Радио Пловдив. Според него прогнозите се базират на ранните записвания, които се движат много добре на основните пазари - Германия,  Великобритания и Полша.  "Миналата година..

публикувано на 28.05.25 в 11:17