Александър Маринов е известен в Пловдив телевизионен оператор и фотограф. Дълги години е работил в БНТ-Пловдив, а по-късно и в телевизия „Европа“. От 17 години има свое студио за фотография и видео заснемане.
Завършил е магистратура по специалността „Филмово и телевизионно операторство“ в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 1997 година. Поставя на пиедестал своите учители в операторското майсторство, и е твърдо убеден, че трябва да се спазват научените от тях правила. Споделя, че всяка снимка изразява емоционалното състояние на този, който я прави. И вярва, че пред всеки има различни пътища, но всичко е въпрос на избор.
Александър Марнов не може без светлината, след нея тръгва всяка сутрин, веднага след сутрешните ритуали. Няма ден, в който утрото му да не започва с двучасова фоторазходка из Пловдив.
Неговата голяма мечта е да снима Формула 1, защото е предизвикателство.
„Просто трябва да избереш гледната точка. Както е в живота. Трябва да имаш различен подход с всеки човек, с който се срещаш“, казва Маринов.
Алекандър Маринов споделя, че най-хубавото нещо, което му се е случвало в професията, е възможността да снима папа Йоан Павел Втори при посещението му в България. И не може да скрие вълнението си, когато говори за тази среща.
„Бяха около 35 телевизионни камери и около 70 фотографи. И от всички папа Йоан Павел Втори, светла му памет, с ръка ме повика и ме благослови. Той беше страшно благ човек. Още съм под влияние на тази среща, нищо че са минали десетки години от нея“, споделя известният оператор.
На неговия стоп-кадър са децата и съпругата му. Те са негов приоритет.
„Всеки трябва да намери своя приоритет. Защото независимо дали има прегради, предизвикателства, сенки и т.н., те трябва да се преодоляват, тъй като светлината винаги излиза. И тя е водещата. Хората трябва да знаят, че светлината неминуемо ще ги огрее, дори когато е най-тъмно или най-студено“, категоричен е Александър Маринов.
Цялото интервю с Алекснадър Маринов можете да чуете в звуковите файлове.
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Кристиян Владов – главен уредник в Природонаучния музей в Пловдив и специалист по приложна хидробиология. Куратор на залите „Риби“ и „Сладководен аквариум“, изследовател на водния свят и участник в експедиции чак до Антарктида. Той е сред участниците в 33 българска експедия до Ледения континет,..
Градът е полупразен, завладян от обичайната юлска жега. Тези, които сме още тук - най- коравите пловдивчани, разчитаме на утешителната вяра в августовската отпуска, пием ледени фрапета и благославяме наум изобретателя на климатика - почитаемият мистър Уилис Кериър. Днес в предаването освен свежа музика и интересни теми сме ви приготвили..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения ще разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за отглеждане и развъждане на..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
"Да бъдеш нестандартен учител, това често значи да вървиш по ръба" - думи на Станислава Йорданова, отличена в Националния конкурс за нестандартни учители организиран от Бургаски държавен университет “Проф. д-р Асен Златаров” и Департамент КПРПС - Бургас . Определя тази награда като "връх" в своя личен път на израстване! Такова признание не се..