Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лакмус за политиката у нас ще са евроизборите през юни

Георги Киряков
Снимка: Стопкадър, БНТ

В края на януари говорим за важните теми в началото на годината. Как новите партии ще опитат да се впишат в родния пейзаж, преди вота за Европейски парламент, дали се очаква президентът да помага в развитието на подобен проект, както и полемиката му с Делян Пеевски, коментираме с Георги Киряков, политолог.

Киряков открои, че полемиката между Румен Радев и Делян Пеевски е абсолютно безсмислена, без резултат, от гледна точна на оперативното управление на държавата, от друга страна това са само медийните "бомби", които се произвеждат от този тип изказвания. 

"Този спор отклонява вниманието от важни процеси в управлението на държавата, както и от важни процеси за бъдещето ни в ЕС и НАТО", каза Киряков. По думите му отдавна Пеевски и Радев търсят легитимиране на политическия терен. 

"Румен Радев иска този натрупан капитал - електорален и политически да го реализира чрез партиен проект", смята политологът. Според него движението "Трети март" е регистрирано като търговска марка. "Това е интересно като политически феномен, защото означава, че те ще искат да търгуват. Самото движение е форма на популизъм", смята политическият анализатор. 

Ротацията: Разликата между ГЕРБ и ПП-ДБ остава една константна величина, около 7% и това не е изненада. Има устойчиви електорални нагласи, които дават шанс на това мнозинство да работи. Очевидно е, че електоратите на двете сили ги удовлетворява това управление. Ако резултатът от евроизборите е такъв, какъвто сочат днес електоралните нагласи за отделните партии, то няма да има промени в българския политически живот.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24