Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

150 млн. лева да се дадат за реални стипендии на студенти и докторанти

Мирише на избори от безплатното висше образование

България е с най-ниско финансиране на системата за висше образование

Проф. Сергей Игнатов

От този месец студентите постепенно влизат във втория си семестър, който за приетите държавна поръчка става безплатен, както и обучението им въобще. За бързото решение на кабинета „Денков“ да обяви, че държавата ще плаща таксите във ВУЗ разговаряме с бившия министър на образованието проф. Сергей Игнатов.

Българският историкът каза, че тази мярка мирише на вехтория, и я определи като популистка. 

"Не се прави уточнението, че държавите от Европа имат друга данъчна система, защото у нас не е такава, и ако се направи допитване в България, едва ли ще има пълно съгласие от обществото. През 1999 година премиерът Иван Костов обоснова въвеждането на споделено финансиране за висшето образование", припомни проф. Игнатов.

"Днес таксите са по-малки от средната работна заплата за страната, те се плащат на семестър, това е едно, и второто, което прави впечатление е, че държавата се отказва от политика, която стартира преди 5 години, тогава бяха премахнати такси за специалности, където има нужна от повече кадри и там  студентите не заплащат обучението си. Например, специалност "Хидростроителство", където учат само 6 човека, а имаме 5000 язовира в страната, също "Математика", "Корабостроене", както и т.нар. защитени специалности, смятам, че тази мярка даде положителен резултат. Припомням, че в България вече действа система държавно гарантирано студентско кредитиране", каза още бившият министър на образованието. Той припомни, че кредитирането стартира от 2011 година и оттогава МС гласува поддръжка, примерно от над 80 млн. лева.

"Практиката сочи, че вече са осигурени средствата за този и за следващия семестър, но тези компенсации трябва да актуализират и натам в годините", смята историкът.

"България има най-ниския бюджет за висше образование, около 0,6% от БВП се дават за висше образование, дори смятам, че ние не сме имали толкова ниско финансиране. 150 млн. лева да са дадат за стипендии, ако студентите имат договор и останат да се реализират в България, това да са истински стипендии, а не тези на калпак", каза проф. Сергей Игнатов. Той заяви: "Евтиното образование не е качествено."

"По геополитически причини имаме стабилно правителство, но никой не дава гаранция за компенсация на системата на висшето образование", допълни още проф. Сергей Игнатов.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл по темата. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52