Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Малките капани на големите данни, с гост Весислав Илиев

Сезон 2, Епизод 9

В епизод 9 отваряме въпрос, който е болезнен за всички, които работят с данни: Може ли и как да се предпазим от грешката да се предоверим на данните или по-точно на моделите,  с които учени, изследователи и практици са закърмени в тяхната подготовка по статистика. Много от тези грешки, вероятно повечето, са напълно неволни и не са направени с цел манипулация на резултатите от данните. Но това, което получаваме като общ резултат е, че ставаме все по-богати на данни, но много малко от това “богатство” може да превърнем в знание и ценна информация за взимане на рационални решения.
В епизода специално участие взима анализаторът на данни Весислав Илиев, който от личен опит споделя какви са капаните при работата с данни във всичките етапи - от избора на легитимни източници до превръщането на резултатите в съвет. Весислав има интердисциплинарен бекграунд, но основните му интереси са в икономиката и редовно участва като автор на анализи във в. Капитал.

Според Весислав основата, на която трябва да стъпваме винаги когато опитваме да извлечем знание от данните, е критичното мислене. Това е подход към търсене на ново знание, основан на скептичност към доказателствата, здрав разум и широко търсене на друго, различно мнение. Весислав е и съавтор на образователната програма за ученици “Предприемачът като откривател”, което му дава интересна перспектива за тренирането на критично мислене сред децата.

Този разговор е полезна добавка към епизодите за смелостта и оптимизма, за да не забравяме все пак, че има някои човешки пороци - като самонадеяност или просто небрежност - които се оказват основни пречки пред рационаното взимане на решения.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честваме Петровден!

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители.  Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.  Петър се..

публикувано на 29.06.24 в 08:56
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34