Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Основата на земеделските протести е екологичната политика

Снимка: БГНЕС

В основата на земеделското недоволство и проблемите в сектора стои изключително амбициозната екологична политика на Европа, свързана със зелената сделка.

Това коментира бившият служебен министър на земеделието Явор Гечев във връзка с фермерските протести в Европа, в които във вторник може да се включи и страната ни и преди срещата между правителството и едната от земеделските камари у нас.

Той уточни, че зелената сделка е изглеждала допустима при нормални условия, но още с настъпването на войната в Украйна и отварянето на пазара безмитно за всички украински стоки е било ясно, че ще се стигне дотук. Според Гечев нито България, нито останалите европейски държави действат адекватно в опитите си да разрешат проблема.

Причината е, че проблемът е толкова сериозен, че Европа не разполага с такива средства, че да го потуши с пари. Затова схемата протести – искане на средства – даване на средства ще продължи.

„Каквото и да се случи в момента нещата ще са временни, протести в Европа ще има и особено засилени след новата жътва.

В по-дългосрочен план ще се стигне до преразглеждане на зелената сделка.

Стигнахме дотам, че според мен вече е застрашена и хранителната сигурност. 50% от оранжерийното производство в Европа не е засято тази година, т.е. ние започваме да произвеждаме по-малко продукция.

Изкривяването на икономиката в Европа доведе до там, че парите вече не вършат работа“, каза Явор Гечев.

Той подчерта, че земеделието вече е неконкурентноспособно, заради големите разходи за екология и отворения пазар за стоки от страни извън ЕС.

„Това е все едно на европейския земеделски производител да са му вързали единия крак, а на производителите извън Европа да са им купили нови маратонки и да ги пуснеш да бягат заедно на състезанията. Това няма как да се случи.

Украйна е изключително голям производител. Така на практика се оказа, че българската и европейската икономики в селското стопанство не са адекватни, т.е. земеделците в Европа дават 30% по-големи разходи от украинските си колеги“, коментира Гечев.

Добави още, че страната ни копира най-погрешната политика на Европа и я прилага у нас. Прогнозира, че след срещата между правителството и едната от земеделските камари ще бъдат отпуснати средства, но те ще погасят проблема временно.

Според Явор Гечев правителството ни трябва да е по-активно в разговорите в Европа в сектор земеделие.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57