Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Топлата зима вече не е аномалия, но влияе на посевите

Досега назовавахме като аномалия отклоненията  от нормалното за зимните месеци време, но  това вече се случва често и изключенията стават практика. При топло време през зимата обикновено няма валежи или количествата им не са достатъчни.  По-високата температура води и до изпарение на водата от повърхността на почвата или т. нар. есенно-зимно влагонатрупване от декември до края на февруари.  Оказва се, че така не може да се осигури необходимия воден запас на почвата, за да бъдат посрещнати нуждите на селскостопанските посеви в началото на пролетта, за да могат те да растат, каза в програма "Ден след ден" на Радио Плодив агрометеорологът проф. Валентин Казанджиев от Националния инстититут по метеорология и хидрология. 

По думите му топлото време през зимата е предпоставка за недобри условия през следващия вегетационен сезон.  Проф. Казанджиев допълни, че  топлото време е и благоприятно за развитието на различни вредители, с които  земеделците се борят, защото намаляват добивите им: 

Топлата и мека зима предполага  подходящи условия за развитие на плевели, болести и вредители,  а това означава, че след възстановяване на вегетацията тези вредни за селското стопанство, растения и животни, болести водят в своето развитие и задушават културните растения, каза още специалистът. 

Имаме почти цял месец февруари и независимо, че днес, утре и до края на седмицата времето ще ни подсказва, че зимата свършва, но това не е съвесем така. Още от 12 феруари в страната ще започнат валежи от дъжд, а на отделни места ще преминава в сняг, прогнозира проф. Валентин Казанджиев. 

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл. 


По публикацията работи: Димитър Владимиров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55