Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КНСБ се обяви против отпадането на таксите за студенти

КНСБ се обяви категорично против отпадането на семестриалните такси в университетите за студенти и докторанти, приети по държавна поръчка. 

Причината  е, че според синдиката това може да доведе до влошаване качеството на образованието. 

"В момента се дават лоши сигнали към младите хора. Първо - не плащайте такси, а в закона за висшето образование ясно е разписано какво трябва да се случи. Нима думата на един премиер е над закона. 

От друга страна, смятаме, че така се ограничават правата на студента. Когато той е участник в процеса, той може да изисква, да налага и своята страна като участник в образователния процес. Защо ще връщаме студентите към времето на социализма", каза проф. д-р инж. Лиляна Вълчева, председател на НБС ВОН – КНСБ.

Изрази и притесненията си, че отпадането на семестриалните такси ще доведе до студентски туризъм.

"През първия семестър няма да харесат обучението в даден университет, ще отидат в друг и това ще създаде много проблеми. Движението на студентите ще доведе до намаляване качеството на образованието", обясни Вълчева.

Подчерта още, че отпадането на таксите не е актуален въпрос, тъй като и към момента в закона за висшето образование са посочени  няколко възможности за формиране на държавните такси. Освен това 30 от професионалните направления от общо 52 има нулеви такси за студентите, защото са обявени за приоритетни и защитени. 

"И без това имаме една голяма група студенти, които не плащат такса. Таксата им се покрива или на 100% от държавата, или на 100% от бизнеса, или разпределение 70 на 30% при уговорка със студента", каза проф. д-р инж. Лиляна Вълчева. 

Добави още, че липсата на анализ към тази мярка води до напрежение във висшите училища, създава  проблеми с бизнеса, както и с банките, които кредитират студентите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45