Причината е, че според синдиката това може да доведе до влошаване качеството на образованието.
"В момента се дават лоши сигнали към младите хора. Първо - не плащайте такси, а в закона за висшето образование ясно е разписано какво трябва да се случи. Нима думата на един премиер е над закона.
От друга страна, смятаме, че така се ограничават правата на студента. Когато той е участник в процеса, той може да изисква, да налага и своята страна като участник в образователния процес. Защо ще връщаме студентите към времето на социализма", каза проф. д-р инж. Лиляна Вълчева, председател на НБС ВОН – КНСБ.
Изрази и притесненията си, че отпадането на семестриалните такси ще доведе до студентски туризъм.
"През първия семестър няма да харесат обучението в даден университет, ще отидат в друг и това ще създаде много проблеми. Движението на студентите ще доведе до намаляване качеството на образованието", обясни Вълчева.
Подчерта още, че отпадането на таксите не е актуален въпрос, тъй като и към момента в закона за висшето образование са посочени няколко възможности за формиране на държавните такси. Освен това 30 от професионалните направления от общо 52 има нулеви такси за студентите, защото са обявени за приоритетни и защитени.
"И без това имаме една голяма група студенти, които не плащат такса. Таксата им се покрива или на 100% от държавата, или на 100% от бизнеса, или разпределение 70 на 30% при уговорка със студента", каза проф. д-р инж. Лиляна Вълчева.
Добави още, че липсата на анализ към тази мярка води до напрежение във висшите училища, създава проблеми с бизнеса, както и с банките, които кредитират студентите.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..