Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новите геномни методи са много по-прецизни

Снимка: "Пловдив Прес"


"Новите геномни технологии за създаване на нови сортове няма да има силно отражение върху пазара, тъй като генетиката не е толкова напреднала, че да можем, както се казва, да си правим каквото искаме с растенията", смята Емил Вътов, който е молекулярен биолог от Центъра по растителна системна биология и биотехнологии в Пловдив.

Коментарът му е предложението на Европарламента до Европейската комисия за въвеждането на новите геномни техники на територията на ЕС.

Според Емил Вътов в случая става дума за стремеж да се изключи активността на един ген и това да доведе до желана характеристика на растението-например издържливост на засушаване.

"Досега технологията бе следната-или се надяваме тази мутация да се получи по случаен път, или ние индуцираме случайни мутации чрез третиране с химикали или ултравиолетови лъчи. Това е позволена методология", поясни Вътов.

"С новите геномни технологии можем да го направим директно и само точно на място, което ни интересува и това не е позволена технология", каза още ученият. Той добави, че с този метод работят в лабораторията в Пловдив, за да изследват гени.

"Всъщност много по-лесно е да развалиш едно растение, отколкото да го подобриш. Затова и не очаквам да има с тези технологии бум на създаване на нови сортове растения, това е един много труден процес", коментира Емил Вътов.

По думите му е почти невъзможно по този начин да се създаде нещо, което е вредно за човека. За Емил Вътов новите геномни методи са просто още един иструмент в работата по селекция на сортове.
По публикацията работи: Емил Костов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Десетки пловдивчани активират приложенето "е-Здраве"

РЗИ-Пловдив стартира лятна кампания за активиране на електронно здравно досие на граждани. Тя започна днес и ще продължи до петък в мола в район "Западен". На специално разкрит пункт от 10:00 до 16:00 часа служителите на здравната инспекция оказват съдействие на пловдивчани за активиране на приложението „еЗдраве“.  Процедурата за..

публикувано на 09.07.25 в 12:28

Смяната на етикетите при дрехите ще е трудна при промоции

Търговците ще успеят да спазят срока за преетикитиране и обозначаване на цените в евро и лева от 8 август, но пред тях ще има технически предизвикателства. Това коментира Венцислав Николов, председател на Българска ритейл асоциация.   По думите му трудно ще бъде изписването на цените в двете валути при дрехите и обувките през летните..

публикувано на 09.07.25 в 11:28

Сценичните изкуства искат спешно средства, нямат пари

Общото събрание на членовете на асоциацията в театралната област настоява за спешно отпускане на средства за сценичните изкуства, заради намалената с над 29% субсидия в сектора и редуцирането на приходите на театрите с 5 на сто.  В писмо до министъра на културата те предупреждават, че има реална опасност институциите да не могат да изплатят..

публикувано на 09.07.25 в 10:00

Преминаването от лев в евро - говорят пловдивчани

Смяната на лева с еврото вече чука на вратата ни. Европейският парламент в Страсбург и Съветът по икономически и финансови въпроси в Брюксел казаха „да“ на България за влизането в единната валута от 1 януари 2026 г. С това страната ни ще стане 21-вия член на еврозоната. Търговците имат месец да се подготвят преди изписването на стоките и услугите да..

публикувано на 09.07.25 в 08:47

В Пловдив отбелязаха Деня на парамедика

С демонстрации на оказване на първа помощ на пострадали, обучение по основни техники и указания за действия и реакции при извънредни ситуации в Пловдив бе отбелязан Световния ден на парамедика.   Спасители и доброволци от различни градове на страната разговаряха с възрастни и деца за добротворчесвото, за призванието да помагаш на попаднал в..

публикувано на 08.07.25 в 12:13