Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дебатът за земеделието закъсня, дано протестите го катализират

Земеделските протести са силен сигнал за една закъсняла и недобре свършена работа по отношение на селскостопанската политика в Ес, а в България това са плодовете на повече от 30 години рамогазрушителна, стихийна и невизионерска политика към сектора. Коментарът е на Валентина Васильонова, председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ.

По думите й различните искания произтичат от поляризацията на сектора и се смесват както икономически, така и социални проблеми.

Тя акцентира върху намалелия брой земеделски стопанства, които са се свили до 132 000,  ав тях 71 % са земеделците, за които това е основен поминък. Постоянно заети със селско стопанство са 294 000 души, 59 000 от тях са на постоянен трудов договор, 21 % се наемат за сезонна работа. Средната брутна работна заплата в сектора за предпоследното тримесечие на 2023 година е 1580 лева, което еколо 70 на сто средната за страната.

Земеделският труд е силно недооценен, непривлекателен, опасен с рисковете за здравето при работа на открито и с опасни препарати, обобщи Васильонова. Към проблемите тя добави и все по- нарастващата административна тежест, която също отблъсква хората.

Протестите отварят дебата за тези проблеми, включително и за земеделския труд, който трябва да мине от 3-та във 2-ра категория.

Не съм оптимист, умерен реалист съм за това, че сегашните протести ще подтикнат процеси за промяна и за развитие на селскостопанската политика, каза Валентина Васильонова.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В момента е абсолютно неатрактивно да се отваря аптека

„ Организацията беше създадена с условие в нейния устав – член първи, според който собственици на фирми юридически лица могат да бъдат пълноправни членове на организацията и това са лица, при които 50% от собствеността са на магистър фармацевт. Било то с една или с до 4 аптеки, както е в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина “..

публикувано на 31.05.24 в 15:53
Д-р Гергана Гешанова

Родителите на 77% от децата-пушачи, пушат вкъщи

На 31 май отбелязваме Световния ден без тютюн, който тази година е под мотото „Защитата на младите хора от намесата на тютюневата индустрия“. В България по данни на НЦОЗА от Национално представително проучване, проведено през 2020 г. във възрастта от 10-19 г. над 40% от учениците са запалили първата си цигара на 14-15 години. Всеки шести е..

публикувано на 31.05.24 в 10:15

Безопасността е най-важна при избора на детски играчки

Как да избираме безопасни играчки за децата, може ли да се върне закупена играчка и при какви условия?, коментира за програма "Точно днес"  Габриела Руменова, основател на онлайн платформата "Ние, потребителите". Тя припомни, че при избора на играчки и други детски стоки за подаръци на малчуганите за 1 юни безопасността трябва да е водещ елемент...

публикувано на 31.05.24 в 09:46
Йонко Иванов

Абсурдна е идеята да се ограничават шофьорските изпити

Как гледат автоинструкторите на предложението на държавата за своеобразен таван на шофьорските изпити – кандидатите да се явяват само 4 пъти за 6 месеца на изпит. Коментарът по темата е на Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка. „Това е пълен абсурд. За да се предложи едно нещо, и то да бъде..

публикувано на 30.05.24 в 16:36

Опрени сме на стената, ще стачкуваме!

Тоя Балкан е калоферски от 500 години. Тука от 25 години някой казва: Той вече няма да е на калоферци.  Ний навремето сме се договаряли с оня султан, дето е превзел половината Европа. Днеска просто няма с кой да се договаряме! Така  животновъдът от Калофер  Тодор Диклиев  описа ситуацията с ограничената паша на животни в..

публикувано на 30.05.24 в 16:21