В Регионалния природонаучен музей в Пловдив се открива изложбата "Феерии от кожа", посветена на 120-та годишнина от рождението на видната българска художничка Васка Попова-Баларева. Тя е майстор живописец и портретист, но е от онзи тип автори, които не присъстват шумно в творческите среди в периода от 30-те до 70-те години на миналия век. През последните години художничката добива нова популярност по повод дискусиите за мястото на жените в различни сфери на живота и творчеството.
В изложбата "Феерии от кожа" са представени избрани творби - живопис, натюрмоти, декоративно-приложни проекти, скици, копирки, щампи и декорирани произведения от кожа - чанти, колани, aлбуми, обложки за книги и др.
Специални гости при откриването на изложбата ще бъдат синът на Васка Баларева - проф. Христо Баларев, и изкуствоведът Христина Грозданва. Проф. Баларев е автор на предговора към каталога на изложбата, а Христина Грозданова, заедно с колежката си доц. Виолета Василчина, са написали текстовете в каталога.
Откриването е в 18 ч. , входът е свободен.
Васка Баларева е родена на 7 април 1902 г. в Русе, в семейството на генерал Иван Попов и София Попова. Съвсем млад Иван Попов влиза в четата на Филип Тотю. Завършва първия випуск на Военното училище, участва в Сръбско-българската и Междусъюзническата войни, ранен е тежко при Чаталджа.
През 1921 г. Васка се записва да учи живопис в класа на проф. Никола Маринов. Нейни състуденти са Илия Петров, Кирил Петров, Илия Бешков, Александър Жендов, скулпторът Любомир Далчев. Тя завършва образованието си през 1927 г., а на следващата година за първи път участва в Обща художествена изложба. През 1929 г. заминава за Италия, където следва в Художествената академия в Рим при проф. Умберто Коромалди. През 1930 г. тя участва в изложба на студентите от Римската академия. Изучава освен това и художествена обработка на кожа. Нарисуваните от нея картини остават в Италия, от тях е запазен само снимков материал, съхранени са и няколко нейни литографии.
В началото на миналия век в изкуството на Васка Попова-Баларева флорални и зооморфни мотиви се преплитат с християнските традиции и българското народно творчество. Днес нейните богати градини и пъстри птици са представени в най-посещавания музей в България.
„Коледата на Пин и Поли“ е премиерното заглавие на най-добрия куклен театър в България за 2023 г. – Пловдивският. Датата на представянето е 12 декември. Режисьор и автор на пиесата е Евелина Кьосовска. Куклите и сценографията са дело на Виржиния Петкова, Пламен Мирчев – Мирона е композитор на музиката. В актьорския екип на спектакъла са Ламбрети..
Най-мащабният спектакъл в българския театър в последните години – „Одисей“ по Омир от Александър Секулов с режисьор Диана Добрева, ще се играе на сцената на Драматичния театър Пловдив в 50-то си юбилейно представление. Легендарните перипетии на древногръцкия герой по пътя към родната Итака изправиха на крака зрителите в България, Гърция,..
Книгата на Катерина Стойкова "Нокомис" ще бъде представена в Литературен салон "Spirt&Spiriit" в клуб "Петното на Роршах". Това е първата прозаична книга на авторката след стихосбирките "Въздухът около пеперудата", "Как наказва Бог", "Втора кожа", "Американски деликатеси". Авторката е родена в Бургас, където завършва Бургаския свободен..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 07.12. 2024 бяха представени следните заглавия Рубрика „Напълно непознати“ Жан Батист Молиер. Три пиеси: Амфитрион. Психея. Учени жени. 314 стр., тв. к. 5А, Изток-Запад, 2024. Бохумил Храбл.Обслужвал съм английския крал. Прекалено шумна самота. Строго охранявани влакове. 400 стр.,..
На 9 декември от 18:00 часа ви каним на едно по-различно Литеротурно- музикално събитие. Свои творби ще представят утвърдени автори - Розалия Александрова, Петър Краевски, Евгения Тагарева, Йорданка Гецова и млади дарования, отличени в Националния конкурс "Следовници на Данов". Насладете се на среща с поезия и музика на живо в библиотеката на..